کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / آشنایی با گیاه بارهنگ
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

آشنایی با گیاه بارهنگ

گیاه بارهنگ, گیاه ضد میکروب

آشنایی با گیاه بارهنگ

بارهنگ دارای صمغ و لعاب است که خاصیت دارویی دارد و دارای املاح سدیم و پتاسیم است. برگ و ریشه‌های بارهنگ خاصیت قابض دارد، یعنی جمع‌کننده است، علاوه بر این دارای خاصیت نرم‌کنندگی است و می‌تواند به نرم کردن روده‌ها کمک کند.

بارهنگ، گیاهی است که خون را تصفیه می‌کند و حاوی ریشه و دانه‌های ضدمیکروب است و برای دندان‌درد و گوش‌درد علاج مناسبی است؛ از برگ آن برای معالجه زخم‌های پوستی استفاده می‌شود؛ از التهاب کلیه و مثانه نیز جلوگیری می‌کند و از دانه‌های آن می‌توان به عنوان ماسک استفاده کرد.

بارهنگ، بارتنگ هم گفته می‌شود و دارای برگ‌های بزرگی است. در گیلان نوع دیگری از آن می‌روید که به آن «وارانگو» گفته می‌شود. بارهنگ انواع مختلفی دارد، اما سه نوع آن در ایران رشد می‌کنند: ۱)بزرگ ۲) کوچک ۳) سر نیزه‌ای.

قسمت‌های مورد استفاده بارهنگ بذر، برگ و ریشه آن است.

گل بارهنگ برای انسان‌ها استفاده ندارد، اما مورد علاقه زنبورهاست. عسلی که زنبورها از گل بارهنگ درست می‌کنند، نبات بارهنگ گفته می‌شود که در کشورهای اروپایی، یکی از بهترین داروها برای رشد و نمو اطفال است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *