کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / ارتودنسی دندان چگونه انجام می شود + عکس و فیلم
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

ارتودنسی دندان چگونه انجام می شود + عکس و فیلم

ارتودنسی, ارتودنسی دندان, ارتودنسی دندان چیست, مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی دندان چگونه انجام می شود + عکس و فیلم

اگرچه درمان ارتودنسی در سنین پایین (۱۰ تا ۱۲ سالگی) بهترین نتیجه را می دهد ولی تا هر سنی که دندانها و لثه سالم باشند امکان معالجه وجود دارد. تنها در سنین بالا مدت درمان طولانی تر خواهد بود ولی معالجات فکهای ناهنجار فقط در زمان رشد امکان پذیر است. بعد از اتمام دوره رشد درمان ناهنجاریهای فکی فقط با جراحی فک امکان پذیر است.

مدت درمان ارتودنسی

مدت درمان معالجات ارتودنسی بر حسب شدت نامرتبی دندانها و سن بیمار متفاوت می باشد. حد متوسط این معالجات معمولاً دو سال است از آنجا که سیستم و ارگانیزم بدن افراد مختلف متفاوت است طول معالجه و همچنین نحوه درمان یک فرد ممکن است با سایرین نیز تفاوت داشته باشد.

کشیدن دندان در ارتودنسی

متخصص ارتودنسی با تهیه پرونده و رادیوگرافی های لازم و مدل گچی دندانها و مطالعه و ارزیابی دقیق آنها برنامه معالجه را قبل از شروع درمان تعیین می نمایند که معمولاً همراه با کشیدن برخی از دندانهای شیری یا دائمی خواهد بود. در هر صورت از درآوردن دندانهای کم اهمیت تر فضایی بدست می آید که برای جادادن دندانهای مهمتر بکار گرفته می شود.

هدف از درمان ارتودنسی

قرار دادن دندانها در رابطه درست با دندانهای مجاور و دندانهای مقابل جهت ایجاد حداکثر تماس دندانی.

جلوگیری از بیماریهای لثه و پوسیدگی دندانها.

ترک عادات مضر و بهبود وضع تنفس و تکلم و بلع بیمار.

جلوگیری و درمان ناراحتی های مفصل فکی

مطلوب ساختن ظاهر بیمار و پیشگیری از ناراحتی های روحی و روانی ناشی از ظاهر نامطلوب

رعایت بهداشت

در صورت عدم رعایت بهداشت، پوسیدگی در زیر بندها و آماس لثه و لقی غیر معمول دندانی بوجود خواهد آمد که عامل آن خودتان هستید.

تمیز کردن دندان ها توسط مسواک با دقت باید انجام شود بعد از هر وعده غذایی باید مسواک معمولی و مسواک بین دندانی استفاده شود و آنقدر با دقت باید انجام گیرد که مطمئن شوید دندانها کاملاً تمیز شده اند.

استفاده از دهانشویه دارای فلوراید و همچنین به کاربردن نخ دندانی می تواند مفید باشد.

در صورت اطلاع نداشتن از روش صحیح مسواک زدن، در کلینیک به شما آموزش داده خواهد شد.

غذا و ارتودنسی

بیمار ارتودنسی می تواند انواع خوردنیها را بخورد بدون آنکه به درمان او لطمه وارد شود ولی سه نوع خوردنی که در زیر نامبرده می شود می تواند باعث زحمت و درد سر گردد:

خوراکیهای سخت که باعث کنده شدن یا شل شدن بند یا براکت روی دندانها می گردد نباید خورده شوند مانند آجیل، بلال، ته دیگ، میوه های سفت نظیر: هویج و سیب که بهتر است به صورت قطعات کوچک بریده و میل شود.

خوراکیهای چسبنده که می تواند باعث خم شدن سیم ها و کنده شدن براکت های روی دندان گردد نبایستی خورده شود مانند سوهان، گز، آدامس، لواشک، شکلات.

خوراکیهای مانند شیرینی یا ترشی فراوان که اولی باعث ایجاد پوسیدگی و دومی باعث تغییر رنگ نامطلوب مینای دندانها می شود لذا باید پرهیز شوند و در صورت خوردن بلافاصله دندانها مسواک زده شوند.

فیلم ارتودنسی دندان | فیلم مراحل ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی دندان + عکس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *