کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / استفاده از پل یا بریج دندان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

استفاده از پل یا بریج دندان

دندانها گاهی اوقات به عللی از جمله پوسیدگی شدید دندان, بیماری لثه و بافت نگاه دارنده یا در اثر ضربه از دست می روند. البته بعضی مواقع هم جوانه دندان ها بطور مادرزادی وجود نداشته و رویش نمی کنند. در این صورت بهتر است فضای ناشی از فقدان دندان های مزبور به نحوی پر شود.

روش های خای پر کردن جای خالی دندان:

قرار دادن پل یا بریج : از این جهت به این روش پل می گویند که از دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی به عنوان پایه استفاده شده و یک یا چند دندان به فضای بین آنها اضافه می شود.

پل ها یا بریج ها از لحاظ ساختار به چند دسته تقسیم می شوند:

الف): بریج های عادی که دندان های پایه مجاور ناحیه بی دندانی روکش شده و یک یا چند دندان به وسط آنها اضافه می شود . غالبا قسمت داخل یا اسکلت بریج ها از جنس فلز است تا استحکام کافی داشته باشد ، و روی آن را با چینی می پوشانند . جنس فلز این بریج ها متفاوت است ولی بطور کلی می توان از آلیاژهای ارزان قیمت یا آلیاژهای حاوی طلا استفاده کرد . قابل ذکر است که روکش های ساخته شده از آلیاژهای حاوی طلا لبه هایی دقیق تری خواهند داشت ولی از طرف دیگر قیمت آنها نیز بالاتر است. امروزه بریج های بدون فلز نیز طراحی و ساخته شده اند. با وجود آن که این بریج ها زیبایی بیشتری دارند ، ولی استحکام آنها به اندازه بریج های حاوی فلز نمی باشد.

ب): بریج های محافظه کارانه :در این بریج ها دندان های پایه روکش نمی شوند و یکی از محاسن آنها می باشد. برای اتصال دندان اضافه شده به پایه های مجاور میتوان از بالچه های فلزی یا کامپازتی استفاده کرد. از جمله بریج های محافظه کارانه می توان به مریلند بریج و اینلی بریج اشاره کرد. در این بریج ها دندان های مجاور ناحیه بی دندانی به اندازه یک پر کردگی کوچک تراش خورده و نسج سالم آنها تا حد ممکن حفظ می شود. این بریج ها برای جایگزین کردن یک تا دو دندان مناسب هستند ، ولی استحکام لازم برای جایگزینی بیش از دو دندان را نداشته و در این موارد باید از بریج های عادی فلز دار یا از ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن دندان استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *