کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / این زن ۲۰۰۰ سال پیش از کم خونی و آبسه دندان زنج می برده است
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

این زن ۲۰۰۰ سال پیش از کم خونی و آبسه دندان زنج می برده است

کم خونی, آبسه دندان

محققان موفق شدند با استفاده از سی‌تی‌اسکن و تهیه پرینت سه‌بعدی از صورت زنی که ۲۰۰۰ سال قبل می‌زیسته، چهره او را بازسازی کنند.
این زن 2000 سال پیش از کم خونی و آبسه دندان زنج می برده است
 یک سر مومیایی متعلق به دوران مصر باستان که حدود ۱۰۰ سال ناشناخته بود، در زیرزمین ساختمان یک مرکز پزشکی نگهداری می‌شد اما محققان در حال حاضر توانستند با فناوری سه‌بعدی، چهره این زن جوان را که حدود ۲۰۰۰ سال قبل می‌زیسته، بازسازی کنند.

متخصصان سی‌تی‌اسکن و ۱۴۰ ساعت پرینت سه‌بعدی از صورت این مومیایی تهیه کردند تا بتوانند چهره «مریت‌آمون» را بازسازی کنند. آنها این کار را با ترکیب تحقیقات پزشکی به همراه علم پزشکی قانونی، مصرشناسی و هنر بازگرداندن او به زندگی انجام دادند.
این زن 2000 سال پیش از کم خونی و آبسه دندان زنج می برده است
این گروه تحقیقاتی در بررسی‌های خود دریافتند که «مریت‌آمون» زنی قدبلند بوده که در زمان مرگ بین ۱۸ تا ۲۵ سال داشته است. او در عمر کوتاهی که داشته، از کم‌خونی و آبسه دندان رنج می‌برده است.

هنوز مشخص نیست چگونه این سر مومیایی برای اولین بار از دانشگاه ملبورن سردرآورده است اما محققان در حال حاضر درباره مرگ و زندگی این زن باستانی، بیماری‌هایی که به آن مبتلا بوده، اهل کجا بوده و چه نوع تغذیه‌ای داشته است، تحقیق می‌کنند.

پوسیدگی دندان این مومیایی نشان می‌دهد که او ۳۳۱ سال قبل از میلاد مسیح و زمانی که قند در نتیجه حمله اسکندر به مصر به این کشور آمد، زندگی می‌کرده است. اما از سوی دیگر، معتقدند که ممکن است مصرف عسل علت پوسیدگی دندان‌های او بوده باشد که در این صورت، زمان حیات او به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد.
این زن 2000 سال پیش از کم خونی و آبسه دندان زنج می برده است
نام این مومیایی مدت‌ها قبل از بین رفته است بنابراین، محققان آن را «مریت‌آمون» نامیدند که به معنای «عاشق خدای آمون» است. پیش از این تصور می‌شد که این سر مومیایی از داخل پوسیده است به این معنا که خارج کردن بانداژها ممکن است آسیب زیادی به آن وارد آورده باشد. اما سی‌تی‌اسکن‌های گرفته‌شده نشان داد که جمجمه در وضعیت بسیار خوبی پیدا شده بود.

نمونه اصلی این سر مومیایی رو به بالا داخل ظرف آرشیوی در موزه آناتومی و پاتالوژی «هری بروکس آلن» در مدرسه علوم پزشکی زیستی قرار دارد و با بانداژها محدود شده‌اند و با روغن آن را سیاه کرده‌اند و با مایع مخصوص مومیایی کرده‌اند. و برای احترام به مومیایی، صورت آن را رو به بالا قرار داده‌اند.

محققان، این سر را در مؤسسه پزشکی پزشکی قانونی ویکتورین دانشگاه «موناش» اسکن کردند. آنها براساس ساختار استخوان شامل اندازه و زاویه آرواره، ساختار سقف دهان و شکل کاسه چشم‌ها توانستند جنسیت آن را تعیین کنند. محققان پیش از این توانسته بودند چهره شاه ریچارد سوم را بازسازی کنند.
این زن 2000 سال پیش از کم خونی و آبسه دندان زنج می برده است
تجزیه و تحلیل‌های به دست آمده از مومیایی «مریت‌آمون» نشان می‌دهد که او دو آبسه دندانی و لکه‌هایی روی جمجمه داشته که نازک شدن استخوان این منطقه دال بر کم خونی او بوده است. محققان معتقدند که این لکه‌ها ممکن است از انگل‌های مالاریا نیز ایجاد شده باشند.

با وجود آن که نبود دیگر قسمت‌های بدن او مانع از تعیین چگونگی مرگ او شده، آنها معتقدند که این عوامل باعث رنگ‌پریدگی و بی‌حالی او در سال‌های آخر عمرش شده بود. کم‌خونی، بیماری شایعی در مومیایی‌‌های به دست آمده از مصر باستان به شمار می‌رفت اما تعیین این مسئله تنها با مطالعه دقیق جمجمه حاصل می‌شود. این موضوع با نگاه به تصاویر به دست آمده هم مشخص است.

محققان با وجود مشاهده اتم‌های کربن و نیتروژن روی بافت این مومیایی، به دنبال آن هستند که محل زندگی و نوع تغذیه او را مشخص و با سن‌یابی رادیوکربنی نیز سن دقیق او را تعیین کنند. در واقع، محققان با بازسازی و بازیابی اطلاعاتی، در تلاش‌اند تا بخشی از هویت این مومیایی را به او برگردانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *