کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / برای درمان های ارتودنسی به کجا برویم؟
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

برای درمان های ارتودنسی به کجا برویم؟

درمان ارتودنسی, ارتودنسی, دندانپزشک ارتودنسی, سایت دندانپزشکی, بهترین دندانپزشک تهران, بهترین دندانپزشک ایران, دندانپزشکی شبانه روزی تهران
عضو کمیته علمی دهمین کنگره انجمن ارتودنتیست های ایران هشدار داد: بیماران برای درمان های پیچیده ارتدنسی تنها می بایست به متخصصان ارتدنسی مراجعه کرده و از مراجعه به دندانپزشکان عمومی خودداری کنند

دکتر کاظم دالایی که در آستانه برپایی دهمین کنگره انجمن ارتودنتیست های ایران که از روز چهارشنبه در تهران آغاز به کار می کند، سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: بسیاری از دندانپزشکان غیر ارتودنتیست در تابلوهای مطب خود از واژه ” ارتدنسی ” استفاده می کنند، این در حالیست که ذکر عنوان ارتدنسی بدون پیشوند متخصص به معنای آن است که دندانپزشک مذکور متخصص این رشته نیست.
وی اظهار داشت :والدینی که قصد دارند، کودک خود را برای انجام امور ارتدنسی نزد دندانپزشک متخصص این رشته ببرند، می بایست در تابلوی مطب دندانپزشکان یا در مهر نظام پزشکی آنان واژه متخصص را قبل از واژه ارتدنسی جست و جو کنند.
دکتر دالایی در مورد تعرفه های درمان ارتدنسی تصریح کرد: تعرفه های درمان های ارتدنسی در ایران مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته از شمول اکثر بیمه های دندانپزشکی خارج است به همین دلیل سهم پرداختی بیماران برای این درمان ها در مقایسه با سهم بیمه ها بیش از ۹۰ درصد است.
وی با اشاره به اینکه بالا بودن تعرفه اعلام شده از سوی دندانپزشک، لزوما به معنای کیفیت بالاتر درمان نیست، گفت: پایین بودن تعرفه نیز در همه موارد نمی تواند به معنای عادلانه بودن و کیفیت مناسب درمان باشد.
عضو انجمن ارتودنتیست های ایران اظهار داشت: ملاک تعرفه مناسب درمان های ارتدنسی از سوی بیماران بر اساس شناخت آنان از کیفیت مهارتی، علمی و تخصصی درمانگر صورت می گیرد .
وی با اشاره به اینکه درمان های ارتدنسی علاوه بر مرتب کردن نامنظمی های دندانی، هدف مهم دیگری را که همانا اصلاح ناهنجاری ها و بدشکلی های استخوانی در سنین رشد است، نیز دنبال می کند، گفت: این امر مراجعه به دندانپزشکان یا متخصصان ارتدنسی را در سنین حدود ۶-۷ سالگی به منظور بررسی و درمان ضروری می سازد.
دکتر دالایی اظهار داشت: ۶۵ درصد افراد دارای ناهنجاری های فکی – دندانی هستند که تمام آنان نیازمند درمان های ارتدنسی نیستند، اما در صورتی که کودک یا فرد بزرگسالی در فرآیندهای جویدن، تنفس، تکلم یا بلع دارای مشکلاتی باشد، ضروری است، برای مشاوره به متخصص ارتدنسی مراجعه کند.
وی با تاکید بر اینکه ریشه افزایش بعضی ناهنجاری های فکی – دندانی، ژنتیکی است، اضافه کرد: این امر ناشی از افزایش ازدواج های غیر خویشاوندی و غیر قومی بوده، ریشه برخی دیگر از ناهنجاری ها محیطی مانند رژیم غذایی نرم، مکیدن انگشت یا تنفس دهانی است.
عضو کمیته علمی دهمین کنگره انجمن ارتودنتیست های ایران یادآور شد: یکی از اهداف دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران که ۳ تا ۵ آبان ماه امسال در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود، علاوه بر بازتاب توانمندی های علمی متخصصان ارتدنسی در داخل کشور و تعامل میان آنان و بهره گیری از تجارب بین المللی، ارتقا و آگاهی های عمومی در سطح جامعه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *