کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / برخی از فواید گیاهخواری که نمی دانستید
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

برخی از فواید گیاهخواری که نمی دانستید

گیاه خواری, فواید گیاه خواری, تغذیه سالم, زندگی سالم

علی‌رغم تمامی موارد مثبتی که پیرامون رژیم‌های گیاهخواری بیان شد، باز هم نگرانی‌هایی در مورد کمبود ریزمغذی‌ها در این افراد به چشم می‌خورد، لذا در صورتی که شما گیاهخوار هستید یا تصمیم گرفته‌اید که برنامه گیاهخواری را الگوی خود قرار دهید پیشنهاد می‌کنیم جهت داشتن یک برنامه غذایی متنوع و متعادل، مشاوره را در یک مرکز تغذیه و رژیم درمانی در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید.

بر اساس مطالعات اخیر نشان داده شده رژیم گیاهخواری سبب کاهش مرگ و میر و کاهش خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله فشار خون بالا، نشانگان متابولیک، دیابت و بیماری ایسکمیک قلبی خواهد شد.

برخی از فواید گیاهخواری که نمی دانستید

در همین راستا پژوهشگران مطالعه‌ای را طراحی و ۷۳۳۰۸ زن و مرد را طی ۶ سال مورد مطالعه قرار داده و تمامی علل مرگ ومیر در این افراد را بررسی کردند. به همین جهت پرسشنامه‌ای را طراحی و به بررسی عادات غذایی شرکت کنندگان پرداختند و آنها را به ۵ گروه دسته‌بندی کردند: غیرگیاهخوار، نیمه‌گیاهخوار، گیاهخوارانpesco (که غذاهای دریایی نیز استفاده می‌کردند) ،گیاخواران-لاکتو-اوو (که لبنیات وتخم‌مرغ استفاده می‌کردند)، گیاخواران مطلق.

در بررسی نهایی مشاهده شد گروه گیاهخوار افرادی بودند با خصوصیاتی شامل، طول عمر بیشتر، بسیار باسوادتر، تمایل بیشتر به ازدواج، تمایل کمتر به مصرف الکل یا سیگار، تمایل بیشتر به ورزش و اندام مناسب‌تر.

برخی از شواهد نشان می‌دهند که الگوی‌های رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است سبب کاهش مرگ ومیر شود ولیکن این امر هنوز کاملا به تایید نرسیده است.

به طور متوسط در طول ۶ سال این مطالعه ۲۵۷۰ مورد مرگ ومیر در میان شرکت کنندگان گزارش شد که به طور کلی ۶ مرگ در هر ۱۰۰۰ نفر در طول هرسال بود.

نتایج نشان دادند که نسبت مرگ ومیر در میان گیاهخوران نسبت به غیرگیاهخوران ۱۲ درصد کمتر بود.

این ارتباط در گروه مردان مشهودتر بود و کاهش معنی‌داری در مرگ ومیر ناشی از بیماری قلبی و بیماری‌های ایسکمیک قلبی در گروه گیاهخواران مرد نسبت به غیرگیاهخواران مشاهده شد، ولیکن در بین زنان کاهش معناداری گزارش نشد.

بررسی‌ها نشان دادند که مرگ ومیر در بین تمامی انواع گیاهخوارن نسبت به غیرگیاهخواران کمتر بوده است.

برخی از فواید گیاه خواری که نمی دانستید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *