کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / بیماری لثه چیست؟ + علائم و دانستنی های مهم
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

بیماری لثه چیست؟ + علائم و دانستنی های مهم

درباره مشکلات لثه, درمورد بیماری های لثه

بیماری لثه چیست؟ + علائم و دانستنی های مهم

هر فرد موظف است برای حفظ سلامتی خود مجموعه کارهایی را که بهداشت فردی نام دارد را انجام دهد. یکی از مهم ترین کار هایی که در بهداشت فردی لازم است ، بهداشت دهان و دندان است. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان فرد دچار بیماریی هایی از قبیل بیماری های لثه می شود.

بیماری لثه چیست؟
نوع عمومی این بیماری با تجمع پلاک(Plaque) که ماده‌ای نرم وچسبنده است، در اطراف دندان شروع می‌شود.پلاک از باکتریهای تشکیل می‌شود که از قند حاصل از غذا و نوشیدینها ارتزاق می‌نمایند. پلاکها با آهکی شدن و سخت شدن تبدیل به جرم می‌شوند و علاوه بر آنکه از روی سطح دندان کنده نمی‌شوند به تجمع پلاک بیشتر نیز کمک می‌نمایند.

اگر پلاک و جرم اجازه تشکیل بیابند، با باکتریهای آن بافت لثه را آلوده و تحریک می‌نمایند و به دنبال آن لثه نزدیک دندان قرمز و متورم خواهد شد و احتمالاً در اثر مسواک زدن خونریزی خواهد کرد. این مرحله از بیماری لثه را اصطلاحاً(Gingivitis) ژنریویت یا التهاب لثه می‌گویند.

بعد از این با ادامه عدم رعایت بهداشت، لثه از دندان جدا خواهد شد و در فاصله ایجاد شده بین دندان و لثه(پاکت) مقدار بیشتری پلاک جمع می‌شود و به تدریج باعث تحلیل بردن استخوان اطراف دندان خواهد شد. این مرحله دوم از بیماری لثه است که به آن پریودنتیت مزمن(Chronic Priodontitis) می‌گویند.
از آنجائیکه این روند بیماری بدون درد است، خیلی پیشرفت خواهد کرد و اگر بیمار لثه هایش را چک نکند نهایتاً به از دست دادن دندان منجر خواهد شد.

چه کسانی به بیماری لثه مبتلا می‌شوند؟
بیماری لثه ممکن است از زمان کودکی آغاز شود، امّا پریودنتیت مزمن معمولاً در بزرگسالان ایجاد می‌شود. بعضی افراد نسبت به مبتلا شدن به بیماریهای لثه مستعدترند:
-دندانهای پوسیده و یاشکسته شده از آنجائیکه با مشکل تمیز کردن مواجهند، مستعد درگیری بیماریهای لثه نیز می‌باشند.
– کشیدن سیگار لثه ها را به میزان قابل توجهی آسیب پذیر می‌نماید.
– بعضی از داروها می‌توانند لثه ها را تحت تاثیر قرار دهند.(از دندانپزشکان در این باره سوال کنید).
– دیابت و بعضی دیگر از بیماریها، مقاومت افراد را نسبت به بیماری لثه کاهش می‌دهند. افرادیکه به این بیماریها مبتلایند بایستی مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشند.
– تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی و یا مصرف داروهای کنتراسپتیو هم می‌تواند باعث ایجاد بیماری لثه شوند که البته در این افراد هم رعایت بهداشت لازم است.
با تغذیه سالم و مصرف سبزیجات و میوه ها، مقاومت لثه ها را در مقابل بیماری بالا ببریم.

نشانه هایی که بایستی مراقب آن بود:
– لثه هایی که از دندان جدا شده‌اند یا ا صطلاحاً ول شده‌اند.
– ترشحات بین دندان و لثه ها
– بوی بد مقاوم و مزه بد دهان
– دندانهای دائمی لق شده یا تغییر موقعیت داده
ژنژیویت با رعایت بهداشت دهان و دندان، دوبار مسواک در روز، نخ دندان و حتی گاهی دهانشویه(با توصیه دندانپزشک) بهبود می‌یابد.
جرمگیری و تمیز کردن دندانها توسّط دندانپزشک نیز به سلامت لثه ها کمک می‌کند. در موارد پیشرفته بیماری جرمگیری عمیق دندانها(ROOT PLANING) و حتی در بعضی مواقع جراحی لثه ها بازسازی فرم لثه های عفونی تحت بی حسی موضعی لازم است.
اگر بیماری لثه ها باز هم بیشتر پیشرفت نماید، دندان یا دندانهای آلوده لق شده و از دست خواهند رفت.

درباره تحلیل رفتن لثه ها

عدم رعایت بهداشت منجر به التهاب لثه ها (ژنژیویت) شده و با طولانی تر شدن این التهاب و ایجاد پریودنتیت لثه ها خون چکان شده و اتصال خود به دندان را از دست داده و بدنبال تحلیل رفتن بافت استخوانی نگه دارنده دندان , لثه ها نیز تحلیل رفته و کوتاه می شوند.

یکی دیگر از علل تحلیل لثه ها روش غلط مسواک زدن است , مسواک زبر وخشن و مسواک زدن سفت وشدید در حاشیه لثه ها وبه خصوص به صورت افقی باعث تحلیل لثه ها و سایش شدید طوق دندان ها می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *