کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / بی‌دندانی, پوسیدگی ریشه, مشکلات لثه و ضایعات مخاط دهان از مشکلات سالمندان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

بی‌دندانی, پوسیدگی ریشه, مشکلات لثه و ضایعات مخاط دهان از مشکلات سالمندان

دندانپزشکی سامندان, مقالات دندانپزشکی

بی‌دندانی, پوسیدگی ریشه, مشکلات لثه و ضایعات مخاط دهان از مشکلات سالمندان

یکی از اصلی ترین مشکلات ما برای درمان سالمندان نگرش غلط خود بیماران و اطرافیان آنهاست. آن‌ها فکر می‌کنند مثلاَ کم دندانی و بی‌دندانی جزیی از مقوله افزایش سن است که باید این تفکر غلط تصحیح شود. نکته دیگر گوشه گیری و افسردگی افراد سالمند است که باعث می‌شود به وضعیت بهداشت دهان توجه کمتری شود.

مطالعات نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه یافته سالمندان ۱۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند اما بیش از ۳۰ درصد کل دارو‌ها توسط این افراد مصرف می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که در افراد مسن بروز سرطان در ناحیه زبان، کف دهان و حلق دهانی بشکل شایعتری swarovski elements مشاهده می‌شود.

بطورکلی در سالمندان ۴ مشکل شایع‌تر است که شامل بی‌دندانی، پوسیدگی‌های ریشه و مشکلات لثه و ضایعات مخاط دهان هستند.

در افراد غیر سالمند ما معمولاَ شاهد پوسیدگی تاج دندان‌ها هستیم ولی در افراد مسن پوسیدگی ریشه شیوع بیشتری دارد که دلیل اصلی آن خشکی دهان است.

دلیل دیگر آن تحلیل لثه است. با تحلیل لثه ریشه دندان‌ها بدون پوشش باقی می‌ماند و چون ریشه برخلاف تاج دندان مینا ندارد نسبت به پوسیدگی بسیار حساستر است.خشکی دهان ناراحتی بسیار شایعی ست. این مشکل اینقدر در بین سالمندان رایج است.

خشکی دهان دلایل زیادی دارد اما مهم‌ترین دلیل آن داروهای فراوانی ست که سالمندان مصرف می‌کنند که بدلیل مشکلات متعدد سیستمیک در آنهاست.

جدا از پوسیدگی‌های ریشه، خشکی دهان باعث اختلال در حس چشایی می‌شود. این اختلال چشایی و عدم درک مزه‌ها فرد را نسبت به غذاخوردن و رعایت بهداشت دهان بی‌علاقه می‌کند. در نتیجه سلامت عمومی بدن بدلیل تغذیه ناکافی دچار اشکال می‌شود.

بنابراین خشکی دهان باید حتماَ کنترل شود و بهترین روش برای کاهش علایم آن مصرف مداوم آب است.و در چنین شرایطی رژیم غذایی بیمار هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد…ما باید رژیم غذایی تمام افراد را بسمتی ببریم که سلامت آن‌ها را تضمین کند.

طبعاَ در یک رژیم غذایی سالم پروتئین، لبنیات و سبزی‌ها بیشتر توصیه می‌شوند. متأسفانه در سالمندان بدلیل کاهش تعداد دندان‌ها واینکه اغلب آن‌ها از دست دندان کامل یا پلاک های پارسیل استفاده می‌کنند کارآیی جویدن کمابیش کاهش می‌یابد.

در نتیجه آن‌ها بسمت غذاهایی گرایش می‌یابند که سریع‌تر جویده و هضم شود.یعنی غذاهای نرم و شیرین که کالری مورد نیاز را تأمین کند.

دقیقاَ این غذا‌ها باعث افزایش پوسیدگی دندان های باقیمانده می‌شوند مضاف بر اینکه ارزش غذایی بالایی ندارند. در نتیجه برای حفظ سلامت عمومی بدن باید سلامت دهان و دندان تأمین شود تا بیمار بتواند تغذیه مناسبی داشته باشد.

بی‌دندانی, پوسیدگی ریشه, مشکلات لثه و ضایعات مخاط دهان از مشکلات سالمندان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *