کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / تغذیه دوران ارتودنسی + لیست غذاهای نرم
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

تغذیه دوران ارتودنسی + لیست غذاهای نرم

ارتودنسی دندان, اخبار دندانپزشکی

تغذیه دوران ارتودنسی + لیست غذاهای نرم

غذاهای سفت و سخت نباید در طول دوره درمان ارتودنسی ثابت استفاده شود؛ زیرا احتمال دارد اجزای ثابت ارتودنسی از روی دندان‌ها جدا شود.

در صورتی که بیمار باعث شود این اجزا از دندان‌هایش جدا شوند اصطلاحا گفته می‌شود ارتودنسی ثابت شکسته است.

در این مواقع باید دستگاه ارتودنسی ثابت را دوباره روی دندان‌های بیمار چسباند.

شکسته شدن دستگاه ارتودنسی ثابت توسط بیمار باعث حرکت دندان‌ها شده و در روند درمان اخلال ایجاد می‌کند.

در برخی موارد نیز این اتفاق باعث می‌شود مخاط دهان آسیب ببیند و در صورت تکرار مینای دندان را نیز دچار آسیب می‌کند.

وسایل ارتودنسی ثابت بسیار محکم روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند؛ به طوری که خوردن غذاهای معمولی آسیبی به آنها نمی‌رساند، اما بیمار باید از خوردن خوراکی‌های سفت که می‌تواند به ارتودنسی او آسیب وارد کند مثل میوه‌های هسته‌دار، ذرت، زیتون، تکه‌های برشته نان، پیتزا و خوراکی‌های چسبناک مثل گز و سوهان خودداری کند.

لیست غذاهای نرم

انواع سوپ‌هاي رقيق و سبك و آب گوشت‌ها مي‌توانند غذاي گرم و مناسبي باشند. از سوپ‌هايي استفاده كنيد كه نياز به عمل جويدن ندارند، مانند سوپ‌هاي گوجه‌فرنگي و يا سوپ‌هايي كه تمام مواد آن به شكل پوره شده باشند. سوپ قارچ و سوپ‌هايي كه در آن از ماست و يا خامه استفاده مي‌كنند نيز مناسب مي‌باشد.

ماست، انواع پودينگ‌ها و بستني مي‌توانند مناسب باشند. البته براي به دست آوردن مواد مغذي بيشتر مي‌توانيد از ساير مواد غذايي نرم نيز استفاده كنيد. موز اسلايس شده، سيب‌زميني پوره شده و برنج خوب پخته و نرم شده از گزينه‌هاي مناسب براي افرادي هستند كه نمي‌توانند عمل جويدن را به خوبي انجام دهند. البته مي‌توان سبزيجات دلخواه خود را پخته و به صورت پوره درآورد و ميل نمود.

مايعاتي مانند آبميوه‌ها و يا آب سبزيجات طبيعي و تازه، دوغ و اسموتي ميوه‌جات تازه مي‌توانند تامين كننده مواد مغذي بدن باشند. تا جايي كه امكان دارد آبميوه‌ها را به‌طور طبيعي و تازه تهيه كنيد تا آبميوه‌هاي آماده و مصنوعي، كه چندان مفيد نمي‌باشند و مواد مغذي بدن را تامين نمي‌كنند. محصولات لبني مانند شير، بستني، ماست و دوغ مي‌توانند منابع خوبي از كلسيم و پروتئين براي بدن باشند.

تغذیه دوران ارتودنسی + لیست غذاهای نرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *