کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان بعد از دوران قاعدگی زنان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان بعد از دوران قاعدگی زنان

توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان بعد از دوران قاعدگی زنان

زنان یائسه كه در معرض خطر پوكی استخوان قرار دارند، همچنین با خطر ابتلا به بیماری لثه و دندان مواجهند

پزشكان تاكید كردند: زنان پس از یائسگی باید دفعات بیشتری در سال سلامت دهان و دندان‌های خود را چكاپ كنند.
http://heravidental.com/wp-content/uploads/2016/08/108098-1.jpg
دكتر لینا پالومو، متخصص دانشكده دندانپزشكی دانشگاه كیس وستون ریزرو و دستیارش در كلینیك كلیوند در این باره خاطرنشان كردند: زنان پس از یائسگی نه دو بار در سال، بلكه باید حداقل چهار نوبت در سال به دندانپزشكی خود مراجعه كرده و بهداشت و سلامت دندان‌های خود را در كنترل داشته باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این باره گزارش داد: این دو متخصص مطالعه‌ای جدید انجام دادند تا اثرات بلندمدت درمان‌های بیسفوسفونات روی استخوان آرواره را مورد ارزیابی قرار دهند.

در این بررسی‌ها ۲۸ زن یائسه با استخوان‌های طبیعی با ۲۸ زن یائسه كه حداقل دو سال یا بیشتر تحت درمان با بیسفوسفونات بودند، مقایسه شدند. شركت كنندگان همگی در گروه سنی بین ۵۱ تا ۸۰ سال بودند.

این افراد تحت آزمایشات سی تی اسكن از ناحیه استخوان آرواره و یك چكاپ كامل لثه و دندان به لحاظ معاینه پلاك‌های دندانی ، خونریزی و یا از دست دادن اتصالات استخوانی در این ناحیه از صورت قرار گرفتند.

بنابراین گزارش، هر دو گروه از زنان استانداردهای بهداشت دهان و دندان‌ را كه از سوی انجمن دندانپزشكی آمریكا توصیه شده و شامل دوبار مسواك در روز، كشیدن نخ دندان و حداقل دو نوبت چكاپ سالانه هستند، به دقت دنبال كرده و انجام دهند.

در این آزمایشات یافته‌های مربوط به قدرت استخوانی و سایر نشانگرهای پوكی استخوان در هر دو گروه یكسان بود، اما محققان متوجه شدند كه در هر دو گروه سطح پلاك‌های دندانی افزایش یافته است كه برای آرواره‌های زنانی كه یائسگی طبیعی دارند، می‌تواند خطرناك باشد.

نتایج مطالعات نشان داد: زنان یائسه كه در معرض خطر پوكی استخوان قرار دارند، همچنین با خطر ابتلا به بیماری لثه و دندان مواجهند كه روی اتصال دندان‌ها به استخوان آرواره می‌تواند تاثیر نامطلوب داشته باشد.

مطالعات قبلی توسط همین محققان نیز نشان داد كه مصرف كوتاه مدت داروی بیسفوسفوفات موجب افزایش توده استخوانی در آرواره می‌شود، اما به مرور زمان اگر پلاك‌های زیاد بر روی دندان‌ها باقی بمانند، روند بیماری لثه را تسریع می‌كنند.

این مطالعه به طور كامل در مجله «یائسگی» به چاپ رسیده است.

بیشتر بدانید

برای پیشگیری از بیماری های لثه که به هورمون های زنانه وابسته اند، لازم است که هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمود. این کار به ویژه برای خانم های باردار و همچنین خانم های مبتلا به پوکی استخوان حیاتی است.

پیروی از یک رژیم غذایی سالم، پرهیز از افراط در مصرف شیرینی جات، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده منظم و روزانه از مسواک و نخ دندان نیز ضروری می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *