کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / حساسیت غذایی بچه ها
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

حساسیت غذایی بچه ها

سلامت کودکان, مجله پزشکی

حساسیت غذایی بچه ها

در تحقیقاتی که سال های گذشته منتشر شده بود، مرکز کنترل بیماری های آمریکا اعلام کرد هیچ گونه نشانه یا درمانی برای به تاخیر انداختن یا جلوگیری از حساسیت در کودکان وجود ندارد. اما برخی راهکارها هستند که این حساسیت را کاهش می دهد. از جمله باید به شیر مادر اشاره کرد. تا حد امکان فرزند خود را با شیر خود تغذیه کنید.

هیچ دارو یا معالجه ویژه ای برای درمان حساسیت غذایی در کودکان وجود ندارد. تنها راه ممکن پرهیز از خوردن غذاهایی است که ایجاد حساسیت می کنند. باید پیش از مصرف هر نوع غذای ترکیبی یا دارو یا … حتما مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید. اگر به تخم مرغ حساسیت دارید باید از آلبومین هم پرهیز کنید.

شناخت حساسیت غذایی موجب می شود تا بتوان نخستین نشانه های آن را تشخیص داد و در صورت امکان آن را درمان کرد.

کودک ممکن است به هر نوع غذایی حساسیت پیدا کند. اما موادی که در زیر نام برده ایم، ۹۰ درصد احتمالایجاد آلرژی را دارند:

تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، گندم، سویا، دانه درختان همچون گردو و کاشو (نوعی پسته)، ماهی همچون تن، سالمون و کاد و صدف، خرچنگ، میگو و لابستر

اگر کودک به غذایی حساسیت داشته باشد، بدن او به محض دریافت این غذا آن را به عنوان مهاجم تشخیص می دهد و سیستم ایمنی می خواهد از بدن در مقابل آن دفاع کند. گاهی بدن نوعی آنتی‌بادی به نام IgE ترشح می کند که وارد مقابله با غذا می شود. اگر کودک دوباره همان غذا را میل کند، این بار بدن به سیستم ایمنی دستور می دهد در برابر این مهاجم هیستامین ترشح کند و با آن بجنگد.

از جمله نشانه های حساسیت غذایی باید به کهیر، ورم، مشکل تنفسی اشاره کرد که عموما یک یا دو ساعت پس از صرف غذا بروز می کنند. اگر واکنش بدن کودک به غذا شدید باشد می تواند حتی او را به مرگ نیز تهدید کند.  برخی از نشانه ها همچون اگزما یا مشکلات روده ای و معده ای همچون اسهال و استفراغ نیز از نشانه های حساسیت غذایی هستند.گاهی ممکن است کودک در چندین بار اول مصرف انواع مواد غذایی از خود واکنش یا حساسیتی نشان ندهد اما حساسیت به طور ناگهانی بروز کند. به طور مثال اگر به طور ناگهانی به تخم مرغ حساسیت داد، شاید به واسطه تداخل آن با مواد دیگر همچون شیر، آجیل یا کلوچه بوده است.

عدم تحمل غذا به سیستم ایمنی بدن ارتباطی ندارد. در این واکنش کودک نمی تواند غذایی را بخورد و معده او توان هضم آن را ندارد. اگر غذاهایی که معده کودک توان هضم آنها را ندارد، میل کند، دچار اسهال یا استفراغ یا حتی نفخ شدید می شود.  یکی از انواع عدم تحمل غذا نسبته به لاکتوز روی می دهد. افرادی که نمی توانند لاکتوز مصرف کنند افرادی هستند که آنزیم لازم برای هضم شکر موجود در شیر دیگر مواد لبنی را ندارد. در این گونه موارد توصیه می شود کودکان زیر یک سال به هیچ عنوان شیر گاو مصرف نکنند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *