کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / داستنی های جدید درباره دهانشویه ها
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

داستنی های جدید درباره دهانشویه ها

معمولا افراد این سوال را زیاد می پرسند که از دهانشوبه ها استفاده کنیم یا نکنیم؟ امروز مطلبی را برای شما آماده کرده ایم که بهتر است مطالعه شود. با کلینیک شبانه روزی دندان پزشکی همراه باشید.

استفاده از دهانشویه به اندازه حداقل ۲ مرتبه روزانه باکتری های مفید دهان را از بین می برد و به همین ترتیب سوخت و ساز قند خون را تغییر داده و منجر به پیشرفت دیابت، به ویژه برای آن دسته از اشخاصی می شود که در مقایسه با دیگران بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

دهانشویه 456454654

برآوردها نشان میدهد که تقریبا سی میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به دیابت هستند، بیماری که با سطح گلوکز قند خون شناخته می شود. از سوی دیگر هشتاد و چهار میلیون فرد بزرگسال نیز در مرحله پیش از دیابت قرار دارند یعنی بالا بودن سطح گلوکز خون آنها به اندازه ای نیست که به عنوان دیابت تشخیص داده شود. با اینکه اضافه وزن یکی از بزرگترین عوامل خطر این بیماری است اما رفتارهای دیگر در سبک زندگی ما نیز میتواند به وخیم شدن آن بینجامد، مانند استفاده از دهانشویه.

مقاله مشکلات دهان و دندان بیماران دیابتی شاید برایتان مفید باشد.

محققان دانشگاه بیرمنگام با تحلیل داده های مربوط به ۱۲۰۶ فرد با سن ۴۰ الی ۶۵ سال که از چاقی یا اضافه وزن رنج می بردند به این نتیجه رسیدند. از این افراد ۴۳% حداق یک بار روزانه و ۲۲ درصد آنان دست کم روزانه ۲ مرتبه از دهانشویه استفاده می کردند. این مطالعه که در طول سه سال، رصد وضعیت دیابت در میان شرکت کنندگان انجام شد به این نتیجه رسید افرادی که حداقل روزانه ۲بار از دهانشویه استفاده میکنند بیشتر از دیگران احتمال دارد که به دیابت یا پیشادیابت در مدت سه سال مبتلا شوند. البته هیچ ارتباطی بین استفاده کمتر از ۲ مرتبه در روز و خطر ابتلا به این بیماری به دست نیامد.

اما دلیل این ارتباط بین شستن دندانها با دهان شویه و دیابت چیست؟

محققان و دانشمندان توضیح میدهند که بسیاری از این محصولات حاوی مواد آنتی باکتریال، مانند کلرهگزیدین هستند که باکتری ها را برای جلوگیری از آماس و التهاب لثه و دندان ها و دیگر مشکلاتی که ممکن است برای سلامت دهان و دندانها بیفتد می کشند. محققان می گویند این مواد در کنار باکتریهای مضر، باکتری های خوب موجود در دهان افراد را برای تشکیل اکسید نیتریک مهم هستند نیز از بین میبرد، این ماده شیمیایی کمک کننده تنظیم انسولین است، یعنی هورمونی که سطح قند خون را کنترل می کند.

مقاله معرفی انواع دهانشویه ها شاید برایتان مفید باشد.

بنابراین چه بسا از بین بردن این باکتری مفید، گسترش دیابت در بدن را نتیجه دهد. بر اساس آمارها، بیش از دویست میلیون نفر در آمریکا از دهان شویه استفاده می کنند و این یافته ها جامعه پزشکی را نگران تر کرده است.

منبع: الودکتر

امیدواریم از مطالعه این مطلب خشنود باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *