کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / دانستنی های مفید برای استحکام دندان ها
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

دانستنی های مفید برای استحکام دندان ها

دانستنی های مفید, استحکام دندان ها

متخصصین دندانپزشکی رعایت بهداشت دهان و افزودن فلوراید به آب را برای پیشگیرى از بیمارى هاى دندانى و حفاظت از دندان ها مورد تاکید قرار مى دهند.

علی یزدانی، دندانپزشک با بی ارتباط دانستن رنگ‌ دندان‌ و استحکام آن گفت: در بسیاری موارد افراد دارای دندان سفید رنگ مستحکم بوده و در مواردی دیگر افراد دارای این رنگ دندان دندان‌های ضعیفی دارند و در رنگ‌های تیره تر نیز همین گونه است.

وی افزود: افرادی که فلوراید کافی مصرف کرده باشند دارای دندان‌های مستحکمی هستند که تشخیص این استحکام نیز توسط میکروسکوپ امکانپذیر است و با چشم غیر مسلح و دقت به رنگ دندان نمی توان به استحکام دندان پی برد.

یزدانی در ادامه با اشاره به نقش سفیدکردن دندان‌ها بر استحکام دندان گفت: برخی به اشتباه بر این باورند که بلیچ کردن یا سفید کردن دندان‌ها نیز تأثیر نامناسب بر استحکام دندان آن دارد که این باور نیز غلط است و سفید کردن ربطی به استحکام دندان ندارد.

این دندانپزشک افزود: در سفید کردن دندان از موادی استفاده می‌شود که مواد رنگی را اکسید می‌کنند و دندان‌ها را سفید می‌کنند به دیگر معنا روندی مانند روند سفید کردن موی سر یا دکلره کردن را انجام می‌دهند و تنها نکته این جاست که این مواد واکنش شیمیایی انجام می‌دهند و در تمام واکنش‌های شیمیایی نور و گرما عامل سرعت واکنش می‌شوند بنابراین اگر به این واکنش شیمیایی روی دندان نور و گرما بدهیم واکنش سریعتر انجام خواهد شد و دندان سفید تر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بیشتر سفید کردن دندان‌ها توسط تسریع واکنش مواد شیمیایی و رنگ‌های روی دندان باعث حساس شدن عاج دندان‌ها می‌شود که البته این حساسیت در نهایت ظرف دو روز از بین خواهد رفت.

یزدانی درباره تأثیرگذاری مواد سفید کننده دندان بر تمام رنگ‌های دندان گفت: مواد شیمیایی سفید کننده را نمی‌توان در تمام موارد استفاده کرد چرا که این مواد در مورد برخی رنگ‌های دندان کارایی ندارد.

این دندانپزشک درباره نقش وجود فلوراید بیش از حد در آب مصرفی تأکید کرد: این فلوراید اضافی باعث بروز لکه‌های رنگی روی دندان می‌شود آن هم در زمانی که دندان در حال تشکیل است و پس از رویش دندان فلوراید تنها می‌تواند به صورت موضعی تأثیرگذار باشد و به صورت سیستمیک یعنی از طریق خون و سیستم داخلی بدن اثری نخواهد داشت.

بیشتر و بهتر بدانید

امام صادق (ع) درباره آنچه دندان ها و لثه را تقویت و استحکام می بخشد می فرمایند

آیا می دانستید که یکی از دلایل استحکام دندانها شانه زدن می باشد؟ امام صادق (ع) درباره آنچه دندان ها و لثه را تقویت و استحکام می بخشد می فرمایند:

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:

پیاز:

پیاز بخورید، چرا که سه ویژگى دارد: بوى دهان را خوش مى سازد، لثه را نیرو مى بخشد، و آب و توان آمیزش را افزون مى کند.

آنچه دندان ها را تقویت مى کند

شانه زدن:

شانه زدن ریش ، دندان ها را استحکام مى بخشد.

شانه کردن موى سر، بلغم را از میان مى بَرَد، شانه زدن ابروها، ایمنى از جذام است و شانه زدن موى گونه ها، دندان ها را استحکام مى دهد.

برخى از عوامل بیمارى هاى دهان و دندان

امام صادق (ع) فرموند: از مسواک زدن در حمام ، حذر کن ؛ چرا که وباى دندان ها را در پى مى آورد.

آنچه براى درمان دندان درد سودمند است

امام صادق (ع) فرموند: ((بر تو باد این کاسنى . آن را بِفشُر و آبش را بگیر و از این شکر طَبَرزَد، به مقدار فراوان ، بر آن بریز، چرا که درد را تسکین مى دهد و ضرر آن را دفع مى کند))

سودمند براى درمان و رفع بوى بد دهان

امام صادق (ع) فرموند: مسواک زدن ، دیده را جلا مى دهد و سرمه ، بوى بد دهان را مى برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *