کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / درباره بهداشت دهان و دندان کودکان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

درباره بهداشت دهان و دندان کودکان

درباره بهداشت دهان و دندان بچه ها

دكتر عليرضا نواب اعظم، رييس انجمن دندان پزشكان ايران شاخه يزد اظهار داشت: دندان‌ها از شش ماهگي شروع به رويش كرده و تا ۲ سالگي كامل مي‌شوند كه با توجه به جنسيت، تفاوتهايي در سرعت رشد دندانها وجود دارد.

وي افزود: در شش سالگي اولين دندان دائمي رويش مي كند و تا سن ۱۲ تا ۱۳ سالگي نبايد بعضي دندانهاي شيري را كشيد به طوري كه دندانهايي همچون آسياب و نيش شيري نبايد قبل از سن ۱۳ سالگي كشيده شوند چرا كه ممكن است دندانهاي ديگر جاي خالي دندان كشيده شده را پر كرده و ترتيب و زيبايي دندانها را از بين ببرند و حتي در آينده هم مشكلات بعدي را براي دندانها ايجاد كنند.

دكتر نواب اعظم تصريح كرد:‌ اولين معاينه دندان پزشكي بايد در سن يك سالگي انجام شود چرا كه در اين سن مي‌توان از بسياري از مشكلات بعدي پيشگيري نمود.

رييس انجن دندانپزشكان ايران شاخه يزد توصيه كرد: در فاصله ۵ الي ۶ ماه يكبار كودكان بايد مورد معاينه دندانپزشك قرار گيرند ‌و تا سنين ۵ الي ۶ سالگي نبايد از خمير دندانهاي حاوي فلورايد استفاده كنند چون ممكن است خمير دندان توسط كودك خورده شود و موجب عوارضي همچون ايجاد لكه‌هاي سفيد بر روي دندانها گردد.

اين دندانپزشك گفت: دندانهاي كودكان كه دچار پوسيدگي زود رس مي شوند مي‌تواند به دليل استفاده زياد و طولاني مدت از شيشه شير باشد همچنين در تحقيقات ثابت شده است ميكروبهاي پوسيدگي دندان مي‌توانند از دهان مادر به كودك نيز سرايت كنند.

وي ا فزود: ‌دندانهاي شيري كه دچار پوسيدگي زودرس شده‌اند بايد در زماني خاص و با تجويز دندانپزشك كودكان كشيده شوند تا مشكلات بعدي را در آينده به وجود نياورند.

اين جراح فك و صورت در پايان خاطر نشان كرد: مردم بايد در نظر داشته باشند كه براي معاينه و تشخيص به پزشكان متعهد و متخصص مراجعه كنند و صرفا به يك تشخيص اكتفا نكنند همچنين در هر بار معاينه بايد كل دهان و همه دندانها را مورد معاينه قرار دهند و حتما به دستور پزشكان و مشاوره و راهنماييهاي صحيح آنها اهميت دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *