کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / دلایل تغیر رنگ دندان ها
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

دلایل تغیر رنگ دندان ها

علت تغیر رنگ دندان, مطالب دندانپزشکی, مقالات دندانپزشکی, علل تغیر رنگ دندانها

دلایل تغیر رنگ دندان ها

دندانپزشکی شبانه روزی هروی: چرا اغلب  دندان ها به مرورزمان  نیمه شفاف، خاکستری روشن یا زرد رنگ می شوند این رنگی شدن دندان‌ها در اثر عوامل مختلفی ایجاد می  شوند که ۷مورد از آنها را دراین مطلب آورده ایم

گفت: عوامل مؤثر در تغییر رنگ دندان‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که این عوامل داخلی و خارجی هستند. عوامل خارجی از جمله مصرف نوشیدنی‌هایی نظیر چای، قهوه، انواع نوشابه‌ها و مواد آهن دار بوده که به صورت موضعی عمل می‌کنند و منجر به تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند.

وی ادامه داد: عوامل داخلی نیز عواملی بوده که باعث ایجاد رنگ در داخل خود دندان می‌شوند مانند مصرف داروهای آنتی بیوتیک (تتراسایکلین) که بستگی به میزان مصرف دارو و نوع دارو، در زمان شکل گیری جوانه‌های دندانی داشته که دندان‌ها به رنگ آبی متمایل به خاکستری و یا زرد متمایل به قهوه‌ای تغییر رنگ پیدا می‌کنند.

وی اظهار داشت: عامل دیگر تغییر رنگ دندان، ناشی از وارد شدن ضربه به دندان است که منجر به سیاه شدن دندان می‌شود در این صورت عصب حالت زنده بودن خود را از دست داده و تبدیل به بافتی می‌شود که جریان خون درون دندان قطع می‌شود.

از دیگر عوامل تغییر رنگ این بوده که دندان دائمی در مرحله رویش دچار عفونت ناشی از دندان‌های شیری قرار می‌گیرد و در این صورت لکه‌های سفید روی دندان ایجاد می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: فلروزیپ نیز منجر به تغییر رنگ دندان می‌شود یعنی مصرف فلوراید ( فلوراید موجود در آب بیش از حد باشد) بیش از اندازه بوده است. همچنین بیماری‌هایی که کودک در دوران رویش دندان‌ها داشته منجر به ساختار ناقص مینا می‌شوند که این مورد نیز شکل‌های خاصی از جهت تغییر رنگ دندان‌ها دارد.

گرامی پناه گفت: نقص ژنتیکی نیز باعث می‌شود مینا و یا آج به خوبی تشکیل نشده که در اینصورت رنگ‌های متفاوتی در دندان‌ها به وجود می‌آید. در تغییر رنگ ناشی از مصرف چای و قهوه، بابروساژ (جرم گیری) سطوح دندان تمیز می‌شود.

وی اذعان داشت: در صورتی که رنگی شدن دندان‌ها شدید باشد درمان‌هایی از قبیل میکروابریشن (استفاده از مواد سفید کننده) کاربرد دارد.

بنابراین بر حسب شدت تغییر رنگ، ممکن است درمان‌های متفاوتی وجود داشته باشد. درصورتی که این درمان‌ها جوابگو نباشد بهتر است از روش‌های ترمیمی همچون لمینیت و یا استفاده از روکش،‌ سطوحی که دچار تغییر رنگ شده‌اند را پوشاند.

وی در پایان گفت: استفاده از ویتامین c موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

دلایل تغیر رنگ دندان ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *