کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / راههایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

راههایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

راههایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

دکتر نوشین شکوهی نژاد، دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایسنا درباره عوارض بی‌توجهی به مشکلات و بیماری‌های دندان گفت: در محدوده دهان و دندان نیز مانند سایر نقاط بدن، پیشگیری از ایجاد بیماری مسلما بهتر از درمان بیماری است. همچنین در ابتدای هر بیماری از جمله مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، درمان و مداخله به موقع و سریع می‌تواند از پیشرفت بیماری که در نهایت به از دست دادن دندان طبیعی منجر می‌شود، جلوگیری کند.
وی ادامه داد: در پاره‌ای از موارد با درمان به موقع می توان پوسیدگی های دندان را بدون نیاز به درمان ریشه برطرف کرد. همچنین زمانی که پوسیدگی به دلیل پیشرفت بیشتر و عدم درمان به موقع به بافت های داخلی دندان نفوذ کند، چنانچه بافت‌های حمایت کننده اطراف دندان مانند استخوان فک و بافت‌های لثه‌ای دچار مشکل جدی نشده باشند، می‌توان با درمان‌های ریشه (درمان‌های اندودانتیک) دندان طبیعی را درمان و حفظ کرد.
شکوهی‌نژاد افزود: عدم توجه به مشکلات دندان در نهایت سبب از بین رفتن ساختار دندان و بافت‌های حمایت کننده اطراف می‌شود و متاسفانه امکان حفظ دندان از دست می‌رود. از بین رفتن دندان های طبیعی، خود می‌تواند مشکلات دیگری را هم به دنبال داشته باشد.
دبیر کمیته علمی هفدهمین کنگره سراسری انجمن اندو دانتیست‌های ایران درباره تعداد مقالات ارسال شده به این کنگره نیز گفت: ارائه مطالب علمی در کنگره در دو بخش سخنرانی و ارائه به صورت پوستر صورت خواهد گرفت. در بخش سخنرانی ها، به جای اینکه فراخوان برای دریافت مقالات انجام شود یک نوآوری صورت گرفت به این شکل که برای طراحی پانل ها فراخوان داده شد و از بین پروپوزال‌های دریافت شده، کامل‌ترین پروپوزال که در عین حال موضوع جدید و کاربردی‌تری را هم شامل می‌شود، انتخاب شد. در بخش ارائه پوستر نیز از ۵۹ مقاله دریافتی ۴۶ مقاله مورد پذیرش واقع شد و در مجموع در کنگره هفدهم ۲۸ سخنرانی و ۴۶ ارائه پوستر خواهیم داشت.
وی همچنین از حضور سخنرانان و اساتید برجسته رشته دندانپزشکی از  کشورهایی همچون آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان به منظور تبادل اطلاعات علمی با اساتید و دندان پزشکان داخلی در این کنگره خبر داد.
شکوهی‌نژاد درباره سهم تخصص اندو در درمان بیماری‌های دندان، گفت: تخصص اندودانتیکس به درمان‌های ریشه دندان مربوط است. هدف از درمان‌های اندودانتیک جلوگیری یا درمان بیماری‌های ریشه دندان و بافت‌های اطراف ریشه و در نتیجه تلاش برای حفظ دندان است. در بسیاری از موارد که بافت‌های داخلی دندان به دلایل مختلف مانند پوسیدگی یا وارد آمدن ضربه به دندان‌ها دچار مشکل غیر قابل برگشت می‌شود، با درمان‌های اندودانتیک و خارج کردن بافت‌های بیمار از داخل ریشه دندان می‌توان در بسیاری از موارد دندان را نجات داد و بدین ترتیب دندان طبیعی که از سرمایه‌های ارزشمند محسوب می‌شود را حفظ کرد.
وی همچنین افزود: در هفدهمین کنگره بین‌المللی انجمن اندودانتیست‌های ایران سعی شده است به جدیدترین مطالب در حیطه اندودانتیکس و مباحث روز پرداخته شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *