کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / راه هایی برای حفظ سلامتی بدن
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

راه هایی برای حفظ سلامتی بدن

سلامتی بدن, مجله پزشکی

راه هایی برای حفظ سلامتی بدن

افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، سه‌برابر بیشتر از دیگران به فشارخون بالا دچار می‌شوند. محققان می‌گویند هورمون‌های استرس در بدن این افراد بیشتر ترشح می‌شود و باعث نوسانات فشارخون می‌شوند. از نظر پژوهشگران زنانی که با نگرانی‌های مرضی از قبیل ترس از ارتفاع دست و پنجه نرم می‌کنند، دیر یا زود به بیماری قلبی، فشارخون بالا و افزایش کلسترول دچار می‌شوند. البته روی آوردن این افراد به عادات مخرب از قبیل سیگار کشیدن هم در بیمار شدن‌شان بی‌تاثیر نیست .


حتما پیش از این شنیده بودید که لبخند طول عمر را بیشتر می‌کند، اما متاسفانه باید بگوییم که مرگ زودرس، یکی از خطراتی است که در کمین آدم‌های شاد نشسته است. محققان در بررسی‌های‌شان دریافتند کسانی که در کودکی به‌عنوان افراد شوخ‌طبع شناخته می‌شدند، زودتر از کسانی که با شادی میانه‌ای نداشته‌اند، می‌میرند. یکی از دلایل احتمالی این اتفاق می‌تواند دست‌کم گرفتن خطرات زندگی باشد. محققان می‌گویند آدم‌های شاد مشکلات را جدی نمی‌گیرند و به همین دلیل خود را برای مقابله با خطرها آماده نمی‌کنند. همین پیش‌بینی نکردن‌ها هم آخر کار دست‌شان می‌دهد و مرگ را زودتر از آدم‌های سختگیر سراغ آنها می‌فرستد.


از آنجایی که شما براساس انگیزه‌های آنی و بدون فکر عمل می‌کنید، احتمالا تصور می‌کنید حوادثی که پیش‌بینی شان را نکرده‌اید، بیشتر از هر چیزی سلامت شما را تهدید کنند اما محققان می‌گویند بیشتر از آنکه نگران آسیب دیدن اتفاقی باشید، باید به سلامت معده‌تان توجه نشان دهید. از نظر آنها، زخم معده بیشتر از هر بیماری‌ای در کمین شماست. محققان با مطالعه بیش از ۴هزار نفر از کسانی که شخصیت تکانشی دارند، دريافتند اين گروه ۵/۲ برابر بیشتر از دیگران درمعرض خطر زخم معده قرار دارند. پژوهش‌ها ثابت کرده که بدن صاحبان شخصیت تکانشی در رویارویی با استرس، سطح بیشتری از اسید را در معده تولید می‌کند و زمینه را برای آسیب دیدن این ناحیه از بدن فراهم می‌کند.


افرادی که همیشه نیمه پر لیوان را می‌بینند، به طور متوسط ۵/۷ سال بیشتر از کسانی که با نیمه خالی سر و کار دارند عمر می‌کنند. به گفته محققان خطر مرگ زودرس برای خوشبین‌ها ۵۵ درصد کمتر از افراد دیگر است. محققان می‌گویند کاهش سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس در بدن این افراد طول عمرشان را بیشتر می‌کند. از طرف دیگر پژوهشگران معتقدند خوشبینی، سیستم ایمنی بدن را تقویت كرده و مقاومت افراد را در برابر موقعیت‌های استرس‌زا بیشتر می‌کند. محققان می‌گویند افراد خوشبین کمتر به مشکلات جسمی شدید و دردهای مزمن دچار می‌شوند.


این افراد حس درد و رنج احساسی بالایی را در خود دارند، اما آگاهانه احساسات‌شان را سرکوب می‌کنند و به همین دلیل بیشتر از دیگران درمعرض سرطان و بیماری قلبی هستند. بیماری عروق کرونر قلب یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ آنهاست. افزایش فشارخون از دیگر مشکلاتی است که سلامت قلب آنها را تهدید می‌کند. این افراد در تنظیم هورمون استرس توانایی زیادی ندارند و هنگام سرکوب احساسات‌شان دچار ضربان بالای قلب و نوسان فشارخون می‌شوند.


شخصیت بدبین: کسانی که همیشه منتظر بدترین اتفاق‌ها هستند، ۱۹ درصد بیشتر از دیگران دچار مرگ زودرس می‌شوند. محققان می‌گویند بدبینی و اضطراب می‌تواند زمینه‌ساز بیماری پارکینسون باشد.


شخصیت برونگرا: برونگراها هم مثل آدم‌های خوشبین، کمتر به بیماری قلبی دچار می‌شوند. از نظر محققان خطر ابتلای آنها به این مشکل، ۱۵درصد کمتر از دیگران است. گذشته از این، زخم‌های آنها زودتر خوب شده و کمتر به عفونت دچار می‌شوند. هورمون‌های استرس کمتر در بدن آنها ترشح می‌شوند اما برونگراها همیشه هم سالم نمی‌مانند. چاقی عصبی، بیشتر غذا خوردن و عادات غذایی مخرب از مشکلاتی است که اغلب سلامت آنها را تهدید می‌کند.


شخصیت روان رنجور: از بیماری‌های این افراد هر چه بگوییم کم گفته‌ایم. آسم، سردرد، زخم معده و بیماری‌های قلبی همه از مشکلاتی است که شخصیت‌های روان رنجور(نوروتیک) با آن روبه‌رو هستند. فردي با شخصيت نوروتيك زودرنج، مغموم و افسرده و فاقد اعتماد به نفس است. او گفت‌وگو با غريبه‌ها را دشوار مي‌داند و از بدشانسي‌هاي احتمالي نگران است. افرادي كه شخصيت نوروتيك دارند، مستعد استرس هستند و تمايل دارند به بدترين سناريوها در ذهن خود فكر كنند. این افراد درون خود خصومت زیادی را نسبت به محیط و آدم‌هایش احساس كرده و به همین دلیل فشار زیادی را به خود و روان‌شان تحمیل می‌کنند. همین اتفاق کافی است تا سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف شود و آسیب‌پذیرتر شوند.


شخصیت‌های تهاجمی یا همان آدم‌هایی که به زبان خودمان آنها را عصبی می‌نامیم، می‌توانند گرفتار هزار و یک بیماری متفاوت شوند. آرتروز و آرتریت تنها نمونه‌ای از بیماری‌هایی هستند که سراغ این افراد می‌آیند. گذشته از این، ایجاد التهاب مزمن در سراسر بدن، بیماری‌های قلبی و رسوب چربی در دیواره داخلی سرخرگ‌ها هم از مشکلاتی هستند که گریبان افراد تهاجمی را می‌گیرند. محققان می‌گویند این افراد با سرعت و شدت بیشتری به استرس پاسخ می‌دهند و به همین دلیل بالا بودن فشارخون و ضربان قلب هم رهای‌شان نمی‌کند و بعيد نیست اگر به پارگی عروق قلب دچار شوند. هزار بیماری در کمین شماست.


شاید عجیب به نظر برسد اما آدم‌های خجالتی بیشتر درمعرض ابتلا به عفونت‌های ویروسی هستند. پژوهشگران می‌گویند گره‌های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند که به از بین بردن تهدیدهای عفونی، مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کنند  اما فعالیت این گره‌ها در افراد خجالتی به شکلی نیست که مانع ابتلای آنها به این بیماری‌ها شود و در واقع سیستم ایمنی آن‌ها خیلی قوی نیست.


کم حرف ها: این افراد حس درد و رنج احساسی بالایی را در خود دارند، اما آگاهانه احساسات‌شان را سرکوب می‌کنند و به همین دلیل بیشتر از دیگران درمعرض سرطان و بیماری قلبی هستند. بیماری عروق کرونر قلب یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ آنهاست. افزایش فشارخون از دیگر مشکلاتی است که سلامت قلب آنها را تهدید می‌کند. این افراد در تنظیم هورمون استرس توانایی زیادی ندارند و هنگام سرکوب احساسات‌شان دچار ضربان بالای قلب و نوسان فشارخون می‌شوند.

راه هایی برای حفظ سلامتی بدن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *