کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / رنگ کش و براکت های ارتودنسی
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

رنگ کش و براکت های ارتودنسی

ارتودنسی, کش ارتودنسی, براکت ارتودنسی, ارتودنسی, ارتودنسی دندان, متخصص ارتودنسی, متخصص ارتودنسی در تهران,  متخصص ارتودنسی دندان

رنگ کش و براکت های ارتودنسی

در هر جلسه اي كه براي تنظيم ارتودنسي ثابت خود به دكتر ارتودنسي مراجعه مي كنيد، كشهاي ارتودنسي كه سيمها را به براكتها متصل مي كنند تعويض مي شوند. رنگ اين كشها بر اساس سليقه ي بيمار از بيرنگ تا رنگهاي مختلف قابل تعويض است.

برخی افراد که به دلیل شغلی نمی‌توانند از براکت‌های فلزی روی دندان‌هایشان برای ارتودنسی استفاده کنند به دنبال راهی هستند که بتوانند دندان‌هایشان را به طریق دیگری که کمتر به چشم می آید ارتودنسی کنند…

برای حل این مشکل انواع دیگر براکت‌های ارتودنسی به بازار آمده اند این براکت?ها دارای انواع سرامیکی، کامپوزیتی و حتی از جنس سنگ هستند.

علم ارتودنسی به تصحیح ساختار دندانی و اسکلتال می‌پردازد. برای مرتب کردن دندان‌های نامرتب باید آنها را از روی یکدیگر جابه‌جا و به موقعیت مطلوب هدایت کرد. این جابه‌جایی به وسیله دستگاه‌های مختلفی همچون سیم، الاستیک یا کش، فنریاپل و… انجام می‌شود.

اما این وسایل خود به خود به دندان‌ها وصل نمی‌شوند و برای استفاده از نیروی آنها باید از گیره یا دستگاه‌های واسطه برای انتقال نیرو استفاده کرد. یکی از رایج‌ترین این گیره‌ها یا انتقال‌دهندگان نیرو، براکت‌ها هستند که روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

از زمان ساخت این دستگاه‌ها، حدود ۱۲۰ سال می‌گذرد. در براکت‌ها شیارها و زائده‌هایی برای اتصال اجزای فعال دستگاه‌های ثابت وجود دارد. طی قرن و حتی دهه اخیر، شکل ظاهری و توانایی این دستگاه‌ها تغییر کرده‌اند.

-انواع و اقسام براکت

اعضای براکت‌ها به شکل متوازی‌الاضلاع، مربع یا مستطیل هستند. حجم و اندازه آنها نیز نقش مهمی در روند درمان دارد. براکت با حجم بزرگ به دلیل تغییر موقعیت غیرعادی لب‌ها برای بسیاری از بیماران قابل‌پذیرش نیست. یکی از مزایای مهم براکت‌ها، ساخت آنها از مواد سازگار با محیط دهان است. در محیط دهان بزاق، حلال، مواد اسیدی، آب و… باعث تاثیرگذاری روی مواد تشکیل‌دهنده براکت‌ها می‌شود.

-براکت فلزی

رایج‌ترین براکت‌ها از جنس فولاد ضدزنگ هستند که به آنها برای استحکام بیشتر یون‌هایی همچون نیکل، کرم و کبالت اضافه می‌شود. خارج کردن و جدا شدن یون‌های فلزات سنگین داخل بزاق و بلع آنها، از عیب‌های این دستگاه است. در برخی از بیماران، به خصوص در خانم‌ها، واکنش‌های آلرژیک نسبت به فلزات وجود دارد که روی پوست به صورت «درماتیت» ظاهر می‌شود. نشانه‌های درماتیت عبارتند از: قرمز شدن، سوزش، خارش و حساسیت بالای پوستی. برای بیماران حساس از براکت‌های جایگزین مانند براکت‌های تیتانیوم خالص استفاده می‌شود. قیمت براکت تیتانیوم خالص بیشتر است. اما یکی از مشکلات آنها، شکل ظاهری‌شان است.

-براکت شفاف

برای برخی از بیماران از براکت‌های شفاف استفاده می‌شود. این براکت‌ها را از موادی مانند پلاستیک، (همان پلاستیکی که از آن بطری‌های آب معدنی را درست می‌کنند. می‌سازند. براکت‌های کامپوزیت، نوع شیمیایی هستند و براکت‌های سرامیکی سنگی اخیرا از یاقوت کبود ساخته می‌شوند. نوع پلاستیکی در دهان به مرور زمان دچار سائیدگی می‌شود و خاصیت خود را از دست می‌دهد. نوع کامپوزیتی نیز به علت جذب پلاک، بزاق و مواد رنگی نوشیدنی‌هایی مثل قهوه، نوشابه، چای و… دچار تغییراتی خواهد شد. نوع سرامیکی باعث خراش و آسیب‌دیدگی سیم‌هایی که داخل آن قرار دارد، خواهد شد. قرار دادن دستگاه‌های فلزی در دهان باعث بروز واکنش‌‌های الکتروشیمیایی و خردگی سطح خارجی آنها و خارج شدن نیکل و کروم داخل بزاق می‌شود بنابراین این دستگاه‌ها باید ضریب انبساط مناسب در برابر تغییر حرارت داشته باشند. براکت‌های شفاف بیشتر برای خانم‌ها به خصوص پس از سن ۳۰ سالگی توصیه می‌شود.

-براکت نامرئی

البته یک نوع دیگر از این براکت‌ها وجود دارد که به جای قرار گرفتن در قسمت بیرونی دندان، در قسمت داخل یعنی طرف زبان قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها نیز آلیاژهای مختلف و انواع مختلف فلزی و شفاف دارند. البته کار با دستگاه‌هایی که در قسمت زبان قرار می‌گیرد، مانور دندان‌پزشک را کمتر می‌کند و هنگام صحبت برای بیمار مشکل‌آفرین می‌شود. بنابراین فقط در موارد خاصی که زیبایی اهمیت خیلی زیادی برای بیمار دارد، استفاده از این دستگاه‌ها توصیه می‌شود. این نوع براکت‌ها از سایر براکت‌ها گران‌تر هستند. نتیجه درمان با تمام انواع براکت‌ها یکسان است و هدف دندان‌پزشک رسیدن به موقعیت دندانی مناسب به لحاظ زیبایی و جویدن غذاست. یعنی از هر مدل چه نوع شفاف و چه نوع فلزی استفاده شود، هدف این است که دندان‌ها مرتب شوند. انتخاب نوع براکت بیشتر جنبه روانی دارد و نوع حساسیت فرد به فلز باعث می‌شود جایگزینی برای فرد وجود داشته باشد.

رنگ کش و براکت های ارتودنسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *