کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / علت اصلی تغییر رنگ دندان چیست؟
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

علت اصلی تغییر رنگ دندان چیست؟

تغییر رنگ دندان, مطالب دندانپزشکی, دندانپزشکی شبانه روزی در پاسداران

علت اصلی تغییر رنگ دندان چیست؟

دو نوع اصلی کدر شدن دندان وجود دارد که عبارتند از:

کدر شدن خارجی و کدر شدن داخلی

کدر شدن خارجی

حالتی است که سطح خارجی دندان به واسطه استفاده از نوشیدنی ها، غذاها و تنباکو، و فرسایش تدریجی دندان کدر شده و باعث تغییر رنگ این سطح خارجی می شود.

تاثیر کدر شدن سطحی دندان ناچیز است و امکان حذف آن از طریق مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها وجود دارد. در حالتی که کدر شدن دندان جدی تر باشد، برای رفع این مشکل نیاز به استفاده از روش های پیچیده تر همچون بلیچینگ دندان وجود دارد.

کدر شدن سطح خارجی دندان می تواند به لایه داخلی دندان نفوذ کرده و در صورت درمان نشدن باعث ایجاد خال های رنگی بر روی دندان شود.

کدر شدن داخلی

حالتی است که در آن سطح داخلی دندان تحت تاثیر قرار می گیرد. کدر شدن داخلی می تواند در نتیجه بالا رفتن سن، وارد شدن آسیب به مینای دندان در طول دوره شکل گیری (برای مثال در نتیجه مصرف تتراسیکلین) و یا مصرف زیاد فلوراید برای دندان های فرد ایجاد شود.

در گذشته، تصور می شود که کدر شدن داخلی نسبت به ترمیم آن با استفاده از بلیچینگ بسیار مقاوم است. امروزه، متخصصان زیبایی دندان اعتقاد دارند که حتی کدر شدن های داخلی عمیق دندان نیز با مصرف نظارت شده مواد سفید کننده در منزل و تداوم استفاده از آنها برای ماه ها یا حتی سال ها قابل درمان هستند.

اگر بکارگیری همه این روش ها موفقیت آمیز نبود، می توان از روش های زیبایی جایگزین برای درمان کدر شدن داخلی استفاده کرد که برای مثال در این زمینه می توان از پوشش ونیر استفاده کرد.

علل

سن

در عمل رابطه مستقیم بین رنگ دندان و سن وجود دارد. در طول سال ها، دندان ها در نتیجه فرسایش و انباشته شدن تیرگی بر روی آن ها کدر می شود. نوجوانان در صورت استفاده از سفید کننده دندان با نتایج شگفت انگیز و فوری مواجه خواهند شد. در افراد بیست ساله، دندان ها شروع به زرد شدن می کنند و سفید کردن دندان ممکن است کمی سخت تر شود. در سن چهل سالگی، دندان ها به رنگ قهوه ای در می آیند و نیاز بیشتری به مراقبت از آنها وجود خواهد داشت. در سن پنجاه سالگی، دندان ها دچار تیرگی بسیار جدی خواهند شد که امکان بر طرف کردن آن به سختی وجود دارد، اما انجام این کار به هیچ وجه غیر ممکن نیست.

رنگ اولیه

همه ما به صورت ذاتی مستعد داشتن دندان هایی هستیم که رنگ آنها از زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سبز است و این رنگ در طول زمان بیشتر می شود. به هر حال دندان های زرد مایل به قهوه ای واکنش بهتری به بلیچینگ در مقایسه با دندان های خاکستری مایل به سبز نشان می دهند.

نیم شفافی و نازک شدن

این مسئله یک ویژگی ژنتیکی است که با بالا رفتن سن تشدید می شود. با وجودی که با گذشت زمان همه دندان ها ظاهر نیمه شفاف پیدا می کنند، دندان هایی که مات شده و ضخیم هستند دارای یک مزیت نسبی هستند: این دندان ها در معرض نور شفاف تر به نظر می رسند، درخشش بیشتری دارند و واکنش بهتری نسبت به بلیچینگ از خود نشان می دهند. دندان هایی که نازک تر و شفاف تر هستند که در اکثر مواقع دندان های جلو از این ویژگی ها برخوردارند، از ماده کافی برای روش بلیچینگ برخوردار نیستند. تنها ویژگی غیر قابل درمان با استفاده از روش های سفید کردن در حوزه دندان پزشکی زیبایی مسئله شفافیت دندان است.

عادت های غذا خوردن

عادت مصرف شراب قرمز، قهوه، چای، کولا، هویج، پرتقال و سایر نوشیدنی های حاوی رنگ و غذاهای حاوی شکر با گذشت زمان باعث تیره شدن دندان به میزان زیاد می شود. علاوه بر این، غذاهای اسیدی همچون مرکبات و سرکه می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود. در نتیجه، سطح دندان شفاف تر می شود و رنگ زرد ماده اصلی دندان برای افراد دیگر قابل مشاهده خواهد بود.

عادت سیگار کشیدن

مصرف نیکوتین باعث باقی ماندن رنگ متمایل به قهوه ای بر روی دندان می شود که به سرعت به ساختار دندان نفوذ می کند و باعث تغییر رنگ داخلی آن می شود.

داروها و مواد شیمیایی

استفاده از تتراسیکلین در طول زمان شکل گیری دندان باعث ایجاد رنگ خاکستری تیره یا قهوه ای تیره بر روی دندان می شود که امکان حذف آن به سختی وجود دارد. استفاده زیاد از ماده فلوراید نیز می تواند باعث ابتلا به مسمومیت ناشی از فلوراید یا فلوروسیس شود که در نتیجه آن لکه های سفید رنگ بر روی دندان ایجاد می شود.

دندان قروچه

از عواملی است که در نتیجه استرس ایجاد می شود و می تواند باعث اضافه شدن ترک های ریز بر روی دندان شده و لبه دندان که برای گاز گرفتن استفاده می شود را تیره نماید.

آسیب

افتادن و سایر صدمه های احتمالی وارد شده به دندان می تواند باعث ایجاد ترک های زیاد بر روی دندان شود که محل اصلی جمع شدن مقادیر زیاد آلودگی و مواد غذایی باقیمانده پس از خوردن غذا است.

علت اصلی تغییر رنگ دندان چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *