کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / علل ناباروری مردان + هزینه های درمان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

علل ناباروری مردان + هزینه های درمان

ناباروری, مجله سلامتی

علل ناباروری مردان + هزینه های درمان

۸۰ تا ۹۰ درصد مردان به دليل اليگواسپرمي ناباروري را تجربه مي‌كنند. دكتر صادقي، معاون پژوهشي و فناوري پژوهشگاه ابن‌سينا در اين‌باره مي‌گويد: «اين گروه از مردان اسپرم توليد مي‌كنند اما اسپرم آنها مشكلاتي دارد. مثلا گروهي از اين مردان تعداد اسپرم كمي دارند و تعداد اسپرم آنها زير ۲۰ ميليون در ميلي‌ليتر است. اين مسئله دلايل مختلفي دارد  و گاهي موقتي و قابل درمان است. بايد توجه داشت در اين شرايط اسپرم توانايي رسيدن به تخمك را ندارد و نمي‌تواند فرد را بارور كند كه خوشبختانه براي درمان اين مورد راه‌حلي وجود دارد و مي‌توان با خارج كردن تخمك از بدن زن و تزريق كردن اسپرم مرد به داخل تخمك زن براي باروري اقدام كرد.»وي اضافه كرد: «در مواردي كه اسپرم وجود دارد اما توانايي رساندن خود به تخمك را ندارد يعني تحرك لازم را ندارد يا در جاي خود تحرك نشان مي‌دهد و نمي‌تواند از مسير لوله‌هاي رحمي به تخمك برسد، مي‌توان با راهكارهايي براي غلبه بر اين اختلال اقدام كرد و درمان را انجام داد.»

در بعضی موقعيت‌ها مردان بايد خيلي سريع براي درمان ناباروري اقدام كنند و نيازي نيست براي ۱۲ ماه روند درماني را ادامه دهند. دكتر آخوندي در اين باره مي‌گويد: «وقتي بيضه مرد به علت بيماري دچار عفونت شده باشد يا بر اثر حادثه يا تصادف، ضربه در گذشته يا در حال حاضر ضربه خورده باشد بايد براي بررسي بيشتر سريع‌تر به متخصص ناباروري مراجعه كند. علاوه بر اين در شرايطي كه رويش موها در بدن مرد طبيعي نباشد يا مرد دچار كوتاهي يا بلندقامتي مفرط باشد، در اين شرايط نيز بهتر است هر چه سريع‌تر براي درمان ناباروي اقدام كند و در نهايت افرادي كه در خانواده آنها سابقه ناباروري وجود دارد به ويژه در ميان بستگان درجه يك آنها، بهتر است براي درمان زودتر به متخصص مراجعه كنند و نيازي نيست براي مشخص شدن اختلال در روند ناباروري‌شان ۱۲ ماه صبوري به خرج دهند.»

دلايل مختلفي احتمال ناباروري را در مردان به وجود مي‌آورد كه بروز هر يک از اين احتمال‌ها مي‌تواند بارداري را در زوج دچار اختلال کند. دكتر آخوندي با اشاره به اين مطلب مي‌گويد:«در اين شرايط متخصصان پس از ۱۲ بار تکرار تلاش براي بچه‌دار شدن، در صورت به دست نيامدن نتيجه و مشخص شدن اين موضوع كه دليل ناباروري در مرد نهفته است براي بررسي‌هاي بيشتر، كسب نتيجه و شناسايي و درمان علت ناباروري اقدام مي‌كنند. در اين شرايط گاهي ممكن است اسپرم سالم وجود نداشته باشد يا اسپرم شكل و فرم مناسبی براي باروري نداشته باشد. علاوه بر اين گاهي ممكن است اسپرم به اندازه كافي فعال و محرك نباشد.»

دكتر آخوندي اضافه كرد: «احتمال‌هاي ديگري نيز وجود دارد كه ناباروري در مردان را سبب مي‌شود و آن اين است كه اسپرم در مسير رسيدن به رحم و پيش از لقاح از بين برود يا امکان رسيدن اسپرم به تخمک به دلايلي وجود نداشته باشد يا عوامل مناسب براي لقاح وجود نداشته باشد كه در اين۲ مورد اخير بايد فاكتورهاي مناسب براي بارداري اسپرم و تخمك را مورد بررسي قرار داد. همه اينها موجب مي‌شود تا با وجود تلاش‌هاي زوج بارداري اتفاق نيفتد.»

۱۰ درصد از مرداني كه نابارور هستند به دليل آنكه در گروه افراد آزواسپرمي قرار مي‌گيرند ناباروري را تجربه مي‌كنند. اين گروه در بافت بيضه خود هيچ اسپرمي ندارند. دكتر صادقي در اين باره مي‌گويد: «آزواسپرمي ۲ عامل دارد؛ گاهي ممكن است مجاري‌ای كه اسپرم را از بيضه تخليه مي‌كند مسدود شده باشد كه يكي از مهم‌ترين علت‌هاي اين انسداد مي‌تواند ابتلا به عفونت‌هاي جنسي و حتي عفونت‌هاي ادراري باشد كه فرد در سال‌هاي دور يا نزديك تجربه كرده است.»

هزینه ها

از آنجا که بسياري از تجهيزات و داروهايي که براي درمان ناباروري در کشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد، وارداتي است، تحريم‌هاي اخير تاثير زيادي بر هزينه‌هاي تامين دارو و تجهيزات گذاشته و اين مسئله موجب شده تا هزينه‌هاي درمان ناباروري دو برابر شود. در حال حاضر هزينه هر دوره درمان ناباروري اعم از دارو، خدمات پاراکلينيکي و اتاق عمل بسته به ميزان مشکلات زوج‌ها بين ۲٫۵ تا ۵ ميليون تومان هزينه به دنبال دارد و  هر زوج براي درمان بايد ۳ تا ۴ دوره درماني را پشت سر بگذارد که بخشي از اين هزينه‌ها  مربوط به بخش تشخيص دلايل نازايي براي برخي زوج‌هاست. در اين شرايط جراحي‌هاي تشخيصي به زوج‌ها توصيه مي‌شود که در کنار سونوگرافي و آزمايش‌هاي مختلف حدود ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزينه دارد و مابقي هزينه‌ها در بخش درمان مربوط به داروهايي است که بايد توسط زوج مصرف شود، مثل نسخه‌ها و داروهايي که گاهي بايد سه تا چهار بار براي درمان قطعي  تجويز شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *