کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / مادر شیرده چه غذاهایی باید بخورد؟
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

مادر شیرده چه غذاهایی باید بخورد؟

مادر شیرده, مادران شیرده, دوران شیردهی

مادر شیرده چه غذاهایی باید بخورد؟

مادر باید از حدود يك هفته قبل (حداقل ۳ روز) از شروع شیردهی غذای مناسب بخورد و از مصرف غذاهایی که برای مادر و نوزاد مشکل آفرین است، خودداری کند. مثلا خوردن پیاز باعث ترشح مواد آن در شیر و ایجاد بیماری‌هایي مثل نفخ می‌شود. معمولا نوزاد در چنین مواردی از خوردن شیر اجتناب می‌کند زیرا طعم شیر برایش نامطلوب است.

غذاهای مناسب از دیدگاه طب سنتی

برنج، خوراکی‌های تهیه شده از گندم، گوشت بره، گوشت گوسفند، ماهی تازه، ماش، سوپ‌ها و آش‌های حاوی اسفناج، بادام درختی، فندق.

آنچه نباید مصرف کنید

گوشت گاو (به خصوص گوشت گاو پیر)، ماهی‌های نمک سود، نعنا، شاهی و به ويژه تخم شاهی.

ورزش

اطبای سنتی به شما خانم‌ها توصیه می‌کنند در دوران شیردهی خود حتما ورزشی سبک و مداوم را انجام دهید.

ماساژ خفیف

توصیه می‌شود مادر شیرده در این دوران از ماساژهای ملایمی هم بهره بگیرد.

استرس نداشته باشید

اگر در زندگی خانوادگی یا شغلی خود استرس‌های روحی و جسمی را متحمل می‌شوید، حتما به منظور رفع عامل استرس‌زا و برای سلامت خود و فرزندتان اقدام کنید. استرس در خانم‌هایی که سرد مزاج هستند می‌تواند مشکلات شدیدتری را ایجاد کند.

شیر غلیظ یا بدبو

اگر شیرتان دچار چنین مشکلاتی شد می‌توانید از جوشانده سرکنگبین و آویشن استفاده کنید و نوع غذا خوردتان را تغییر دهید.

تعدیل مزاج مادر

مادر نباید قبل از این‌که خودش غذا بخورد به فرزندش شیر بدهد. مثلا کسی که گرم مزاج است باید طبع خود را تعدیل کند در غیر این صورت شیرش کم می‌شود.

مزاج گرم

اگر مادری با مزاج گرم و خشک یا گرم و ‌تر هستید می‌توانید از ماش پخته، اسفناج، برنج، سوپ‌های جو و ماءالشعیر استفاده کنید.

ماءالشعیر سنتی

این ماءالشعیر‌‌ همان نوشیدنی خنکی که امروزه استفاده می‌شود، نیست. اطبای سنتی جو را در آب می‌پختند تا شکوفا شود و آب حاصل از آن را ماءالشعیر می‌نامیدند و برای بیماران خودبه کار می‌بردند.

کشک الشعیر

بعد از پختن و پاک کردن جو‌ها مایع غلیظی ته ظرف می‌ماند که کشک الشعیر نامیده می‌شود. مادران شیردهی که سو مزاج گرم دارند می‌توانند از این ماده استفاده کنند.

برای ازدیاد شیر

مزاج سرد: اگر فردی مزاجش سرد است و ضعف او باعث کاهش شیرش شده می‌تواند از خوراکی‌هایي مانند هویج ایرانی (زردک) استفاده كند. روش بادکش گرم هم مفید است که امروزه با نوعی تدبیر جدید استفاده می‌شود. برای این کار می‌توانید حوله‌ای گرم را روی سینه‌تان بگذارید تا از درد‌های‌تان کاسته شود.

اگر شیرتان کم است: ۱- غذای‌تان کم نیست؟ گاهی مراجعان از کم بودن شیرشان شکایت دارند که در بسیاری از موارد می‌بینیم مادر غذای کافی نمی‌خورد.۲- غذای مناسب می‌خورید؟ اگر به فرزندتان شیر می‌دهید باید مراقب کیفیت تغذیه‌تان باشید، یعنی مواد غذایی مقوی و مغذی میل کنید. انواع حریره دانه‌های مغذی مثلا حریره گندم، بادام یا انواع حبوبات همچنین مصرف تخم و ریشه رازیانه، تخم شوید، سیاه‌دانه و شیر هم برای مادر شیرده توصیه می‌شود.

درد تجمع شیر در سینه: اگر چنین مشکلی برای‌تان پیش آمد می‌توانید سینه‌تان را بدوشید یا زیره و سرکه را بر سینه‌تان ضماد کنید. البته یادتان باشد تهیه این مرهم مراحل و روش خاصی دارد که بهتر است به متخصص طب سنتی مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *