کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / موکوسل چیست؟ + روش درمان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

موکوسل چیست؟ + روش درمان

موکوسل, اخبار دندانپزشکی, بهترین دندانپزشک تهران

موکوسل چیست؟ + روش درمان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک کیست بادکنکی روی لب و یا سطح داخل لب تان پیدا شده باشد که رنگ‌ آن ارغوانی است.

اگر خیلی عادت داشته باشید که لب تان را گاز بگیرید، حتما تجربه آن را داشته‌ اید.

اسمش “موکوسل” است و در اثر آسیب مجرای غدد بزاقی فرعی روی لب تان به وجود می ‌آید.وقتی شما عادت داشته باشید که لب تان را دایم گاز بگیرید، ممکن است مجرای یکی از غدد بزاقی فرعی مخاط لب تان آسیب ببیند و موجب می‌ شود بزاق در خود غده بزاقی و یا مجرای آن جمع شود و سر و کله یک کیست روی لب تان پیدا گردد که مانند یک بادکنک است.

اگر دچار این دردسر شده‌اید، نباید چندان به فکر دارو باشید، چون راه‌ حلش جراحی است.

به یک دندانپزشک مراجعه کنید. او این کیست را از روی لب تان برخواهد داشت. این بیماری یکی از بیماری‌ های غدد بزاقی است و برای پیشگیری از آن نباید به لب تان فشار اضافه وارد کنید، مثلا آن را گاز نگیرید.

موکوسل یک اصطلاح بالینی و به معنی تورم ناشی از تجمع بزاق در یک ناحیه صدمه دیده و یا انسداد یافته مجاری غدد بزاقی فرعی می‌باشد.آسیب وارد به مجرای غده بزاقی مثلا به دنبال گاز گرفتن سبب پارگی مجرا و تجمع بزاق و در نتیجه تورم و درد در ناحیه درگیرمی‌شود.

لب تحتانی شایع‌ترین مکان درگیری توسط این ضایعه است اگر چه در هر نقطه دهان که احتمال آسیب وجود داشته باشد و غدد بزاقی فرعی نیز وجود داشته باشند (کف دهان یا کام) ریسک آسیب وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *