کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / نوشیدنی های مفید برای بدن, مضر برای دندان
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

نوشیدنی های مفید برای بدن, مضر برای دندان

مطالب دندانپزشکی, مقالات دندانپزشکی, اخبار دندانپزشکی, دمنوش, دمنوش های گیاهی

نوشیدنی های مفید برای بدن, مضر برای دندان

کار‌شناسان به ویژه آن دسته از دمنوش‌های گیاهی را که از گیاهان دارای خواص اسیدی و یا به همراه عصاره لیمو ترش مصرف می‌شوند را برای سلامت دندان‌ها بسیار مضر می‌دانند.

دمنوش های اسیدی چه گیاهی چه معمولی اثرات زیانباری روی دندان میی گذارند،راه‌های مختلفی برای حفاظت از دندان در برابراین نوع  نوشیدنی‌ها وجود دارد.

با وجود هشدارهای فراوان مبنی بر خطرناک بودن مصرف نوشیدنی‌های شیرین برای دندان اما دمنوش‌های گیاهی هم می‌توانند اثری مخرب بر روی دندان‌ها داشته باشند.

کار‌شناسان هشدار می‌دهند خوردن دمنوش‌های گیاهی با وجود انواع فواید برای سلامتی بدن می‌تواند نقش تخریبی بر روی دندان‌ها بگذارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، کار‌شناسان دندانپزشکی اعتقاد دارند بعد از نوشیدن و یا خوردن یک غذای اسیدی اثر اسید آن ماده تا یکساعت بر روی زبان و دندان‌ها احساس می‌شود و می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌ها شود.

کار‌شناسان توصیه می‌کنند افراد بعد از نوشیدن دمنوش‌های گیاهی با خاصیت اسیدی حتما دندان‌های خود را به جهت پیشگیری از پوسیدگی بشویند.


همچنین مصرف زیاد دو میوه زیر به خصوص آب لیمو خالص ممکن است اثرات مخرب بر روی مینای دندان بگذارد. آسیب رساندن به مینای دندان و  افزایش خشکی دهان نیز از جمله عوارض مصرف این میوه هاست.

برخی از نسخه‌های خانگی برای زیبایی می‌توانند به عوض مفید بودن، سلامت و زیبایی بدن را از بین ببرند.

کار‌شناسان اعتقاد دارند مصرف همزمان میوه‌هایی مانند توت فرنگی و لیمو و استفاده از کریستال نمک برای سفید کردن و جرم گیری دندان‌ها می‌تواند در یک بازه زمانی کوتاه دندان‌ها را سفید کند اما در دراز مدت باعث زرد شدن و بدرنگی شدید دندان‌ها می‌شود.

گفتنی است، بر اساس پژوهش‌های جدید کار‌شناسان این میوه‌ها از اسید قوی برخوردار هستند که می‌توانند به مینای دندان حمله کرده باعث تخریب آن در دراز مدت شوند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، اسید میوه‌ها می‌توانند حتی قوی‌تر از پاک کننده‌های شیمیایی باعث تخریب دندان‌ها شوند.

کار‌شناسان اعتقاد دارند، اسید میوه‌ها می‌توانند به لایه‌های داخلی مینای دندان وارد شده از درون دندان‌ها را تخریب کنند.

کار‌شناسان توصیه می‌کنند، افراد برای تمیز و سفید کردن دندان‌ها از مشاوره متخصصان دندانپزشکی بهره بگیرند.


اینها هم برای سلامتی مضرند و هم برای دندان ها

دندانپزشکان معتقدند که نوشیدنی های اسیدی از جمله نوشابه های گازدار، نوشیدنی های ورزشی، نوشابه های انرژی زا، آب میوه های صنعتی و همچنین مواد غذایی ترش حاوی مقادیر بالایی اسید هستند که مینای دندان را از بین برده و دندان را در معرض آسیب های جدی قرار می دهند.

عادات غذایی غلط از جمله استفاده بی رویه از نوشابه های گازدار به خصوص در میان کودکان و نوجوانان رو به افزایش است و این مسئله علاوه بر افزایش آمار ابتلا به چاقی و دیابت، سلامت دهان و دندان ها را نیز با خطرات بسیاری روبرو می سازد.

نوشابه های گازدار حاوی مقادیر بالایی اسید فسفریک هستند که موجب خوردگی و فرسایش شیمیایی مینای دندان می شود. از طرف دیگر قند موجود در این نوشابه ها و همچنین آب میوه های صنعتی نیز موجب تولید اسید در محیط دهان شده و مینای دندان را در معرض آسیب قرار می دهد.

نوشیدنی های مفید برای بدن, مضر برای دندان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *