کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / همه چیز درباره عکسبرداری دندان (رادیولوژی دندان)
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

همه چیز درباره عکسبرداری دندان (رادیولوژی دندان)

رادیولوژی دندان, مطالب دندانپزشکی

براي عکسبرداري از دندان‌ها، از دوز بسيار کوچکي از پرتوهاي یونيزه‌کننده اشعه ايکس استفاده مي‌شود تا عکس تمام دهان در يک تصوير گرفته شود. عکسبرداري از دندان‌ها هر روز به طور رايج توسط دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان انجام مي‌شود و از آن براي تعيين برنامه‌هاي درماني، ساخت دندان مصنوعي، تهيه بريس‌هاي ارتودنسي، کشيدن و کاشت دندان (ايمپلنت) استفاده مي‌شود.

همه چیز درباره عکسبرداری دندان (رادیولوژی دندان)

اگر شما قصد انجام جراحی ایمپلنت و کاشت یک دندان تازه در دهانتان را داشته باشید احتمالا دندان‌پزشکتان پیش از انجام این جراحی و برای بررسی وضعیت استخوان فک برای شما یک عکس رادیولوژی تجویز می‌کند.

اگر به نسخه دندان‌پزشکتان توجه کنید احتمالا با عبارت ناآشنایی برخورد خواهید کرد:( CBCTتکنیک تازه‌ای از تصویر برداری در علم دندان‌پزشکی است که به معنی تکنیک سی تی اسکن با اشعه مخروطی) (cone beam CT) است.

تصاویر تولید شده توسط CT با اشعه مخروطی بسیار مشابه تصاویر تولید شده توسط CT مورد استفاده در پزشکی می‌باشد. CTدر پزشکی برای بررسی ساختارهای داخلی بدن بدون روی هم افتادکی ساختمانهای مجاور (overlap) استفاده می‌شود.

در CT امکان بررسی بافت نرم و سخت بطور همزمان وجود دارد ولی یکی از مشکلات عمده CT دوز بالای اشعه آن است. CT با اشعه مخروطی با دوز اشعه بسیار بسیار کمتر ساختارهای استخوانی درون ناحیه سر و گردن را به نمایش می‌گذارد.

این دستگاه حجم کمی را اشغال می‌کند و نیاز به تجهیزات وسیع CT را ندارد. CT با اشعه مخروطی در جایگذاری ایمپلنت‌های دندانی، بررسی دندانهای نهفته، شکستگی‌های استخوانی و بررسی تومورهای استخوانی استفاده می‌شود.

در جایگذاری ایمپلنت‌های دندانی دانستن ابعاد استخوان برای تعیین طول ایمپلنت ضروری است. ایمپلنت دندانی جایگزین ریشه و تاج دندان از دست رفته می‌باشد و این امر در تکنیک CT با اشعه مخروطی به سادگی حاصل می‌شود.

در حالیکه در رادیوگرافی‌های عادی ناحیه فک و صورت به علت دو بعدی بودن رادیوگرافی ما توانایی تعیین عرض استخوان لثه (آلوئول) را نداریم.در شکستگی‌های ناحیه صورت فیلم‌های ساده (plain films) راهنمای خوبی برای شکستگی‌ها بویژه در فک پایین می‌باشند (نظیر رادیوگرافی پانورامیک) ولی بررسی شکستگی‌های ناحیه میانی صورت (mid face) به علت دو بعدی بودن تصاویر رادیوگرافی عادی (plain films) و روی هم افتادگی تصاویربه خوبی قابل رویت نمی‌باشد.

در این موارد CT با اشعه مخروطی توانایی جداسازی ساختمان‌های مورد نظر را در هر پلن دلخواه بدون روی هم افتادگی را فراهم می‌کند.در بررسی تومورهای دندانی CT با اشعه مخروطی نقش خوبی در داشتن ابعاد و تاثیر تومور به ساختمان مجاور ایفاء می‌کند.

درطرح درمان متاثر از جهت و میزان رویش دندان‌های نهفته می‌باشد.ما وجود مزایای فراوان CT با اشعه مخروطی، عدم توانایی بررسی بافت نرم مشابه آنچه در CT مشاهده می‌شود از نقایص عمده CT با اشعه مخروطی بشمار می‌رود.

همه چیز درباره عکسبرداری دندان (رادیولوژی دندان)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *