کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / دندانپزشکی / وضعیت دندانپزشکی در ایران + کشورهای توسعه یافته در زمینه دندان پزشکی
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

وضعیت دندانپزشکی در ایران + کشورهای توسعه یافته در زمینه دندان پزشکی

دندانپزشکی, مقالات دندانپزشکی, مقاله دندانپزشکی, مطالب دندانپزشکی

گرچه ایران هنوز از نظر هزینه های دندانپزشکی به سطح کشورهای پیشرفته دنیا نرسیده اما فقدان بیمه کارآمد در این زمینه و بی توجهی تاریخی ایرانیان به مقوله دندانپزشکی سبب شده است که وضعیت دهان و دندان در کشور ما چندان مناسب نباشد.

در مورد سرانه تعداد دندانپزشکان در بین کشورهای جهان و ایران آمار متفاوتی ارایه می شود . در مورد کشورما در حالی که عده ای معتقدند تعداد دندانپزشک بیکار زیاد است اما هنوز ما به ازای ۱۰۰۰ نفر ایرانی حدود کمتر از ۰٫۰۳ دندانپزشک داریم .

بر طبق آمار دیگر برای ۱۱ هزار ایرانی تنها یک دندانپزشک هست این آماردر مورد مناطق محروم بسیار اسف بار است و برخلاف کشورهای پیشرفته، بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله ایران شاهد افزایش شیوع بیماری‌های دهان و دندان هستند.

تعداد دندانپزشکان ایرانی برای حضور در مناطق محروم باید بیشتر شود و براین اساس هنوز مردم در گرفتن پذیرش برای ویزیت دندانپزشک مشکل دارند. باید سیاستگذاران به افراد جامعه از عواقب دریافت خدمات بهداشت دهان و دندان اخطار دهند و اطلاعات لازم را ارائه کنند.

سازمان بهداشت جهانی بر مصرف اصلاح‌شده رژیم غذایی، آب، نمک، شیر، مداخلات ترک دخانیات و مصرف پایین الکل را بر سلامت شخصی افراد در حوزه بهداشت دهان و دندان بسیار تأکید می‌کند.

در کشور ما در سنین ۳۵ تا ۴۴ سال حداقل ۱۳ درصد این افراد مشکلات پوسیدگی دارند که این مساله بسیار نگران‌کننده است.

در طول ۲۰ سال گذشته در جهان پوسیدگی‌ها روند کاهش را در بر داشت ولی در کشورهای در حال توسعه این پوسیدگی‌ها بر اساس نبود رژیم‌های غذایی مناسب (مانند شکر و مواد قندی) روند افزایشی داشته است.

در ایران هر کودک ۱۲ ساله ایرانی به طور متوسط ۲ دندان پوسیده دارند و روند پوسیدگی در سنین بالاتر مشکلات جدی‌تری را به وجود می‌آورد.

کشورهای توسعه یافته وسلامت دهان و دندان

در کشورهای توسعه یافته گرچه هزینه های دندانپزشکی بسیار بالاست اما حمایتهای بیمه ای و از آن مهمتر فرهنگ پیشگیری و مراقبت از دهان و دندان باعث شده است که درصد این گونه مشکلات و بیماری های مرتبط با آن بسیار پایین بیاید.
کشورهایی که در جدول زیر آمده اند دارای بالاترین تعداد دندانپزشک نسبت به جمعیت هستند

 

ردیف کشور تعداد دندانپزشک

(هر هزار نفر جمعیت)

۱ کوبا ۱٫۸
۲ آمریکا ۱٫۶
۳ استرالیا ۱٫۵
۴ مکزیک ۱٫۴
۵ کره جنوبی ۱٫۴
۶ یونان ۱٫۳
۷ اروگوئه ۱٫۲
۸ کاناد ۱٫۲
۹ لبنان ۱٫۱
۱۰ برزیل ۱٫۱

تصویر زیر وضعیت سرانه دندانپزشکان در سطح کشورهای جهان را نشان می دهد

وضعیت دندانپزشکی در ایران + کشورهای توسعه یافته در زمینه دندان پزشکی

هزینه های دندانپزشکی در چند کشور

هزینه های دندانپزشکی در سوئد یکی از گرانترین هزینه های زندگی است.بطور مثال در یک درمانگاه(نه در مطب متخصص)،حداقل هزینه کشیدن یک دندان ساده ۶۷۰ کرون،پرکردن یک دندان جلو با کامپوزیت سه سطحی ۱۰۸۰ کرون،عصب کشی یک دندان آسیاب ۴۰۹۵ کرون و یک ایمپلنت یا کاشت دندان کامل دستکم ۱۰۰۰۰ کرون است.خدمات دندانپزشکی در سوئد برای کودکان و نوجوانان تا سن ۱۹ سالگی کاملا رایگان است.
در کانادا برای عکسبرداری ۲۰ حدودا تا ۲۵ دلار کانادا برای معاینه کامل برای بزرگسالان حدود ۱۲۰ دلار
برای سفید کردن ۳۵ دلار برای کشیدن دندان ۱۲۰ تا ۱۷۰ دلار ،پر کردن ۳۰۰ دلار،روت کانال ۲۵۰ دلار سیم کشی حدود ۴۵۰۰ دلار و ایمپلنت بین ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ دلار باید بپردازید

در آمریکا هزینه ها دندانپزشکی بدون داشتن بیمه بسیار سرسام آور است و البته از هر ایالت به هر ایالت متغیر است اما به طور متوسط  برای کشیدن دندان بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برای هزینه های اولیه مانندویزیت و عکسبرداری حدود ۲۰۰ دلار و برای پر کردن بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار باید بپردازید. هزینه های دیگر مانند ایمپلنت و غیره بالای ۲۵۰۰ دلار است.

سایت دندانپزشکی هروی دنتال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *