کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی 6654654
خانه / پزشکی و سلامت / چگونه مدیتیشن کنیم؟ آموزش مدیتیشن در خانه
دکتر دندانپزشک 56464 (1) متخصص دندانپزشکی کودکان 55464654 متخصص ایمپلنت 54654 دندانپزشکی زیبایی دندان پزشک زیبایی, ایمپلنت و جراح دندانپزشکی 5456465

چگونه مدیتیشن کنیم؟ آموزش مدیتیشن در خانه

مدیتیشن, آموزش چگونگی مدیتیشن, مدیتیشن در منزل, آرامش, راه های رسیدن به آرامش, آرامش فکر, آرامش ذهن

چگونه مدیتیشن کنیم؟ آموزش مدیتیشن در خانه

تكنيك‌هاي مديتيشن از  شيوه‌هاي آرام‌بخشي روح و جسم است كه زيرمجموعه درمان‌هاي طب جايگزين و طب روان-تني قرار مي‌گيرد. تكنيك‌ها و راه‌حل‌هاي اين شيوه درماني به تسكين تنش‌ها و فشارهاي عصبي انسان كمك مي‌كند و مانع از تجمع اين تنش‌ها و اختلالات در بدن و بروز بيماري‌هاي جسمي و روحي مي‌شود.  استفاده از تكنيك‌ها و متدهاي تنفسي و تمركزي اين شيوه درماني در طول روز در خانه يا محل كار به ما كمك مي‌كند تا گرفتاري‌هاي فكري، فشارها و استرس‌هاي فعاليت روزانه‌مان را در همان روز كنار بگذاريم و آن‌ها را با خود به روزهاي بعد منتقل نكنيم.

عادت‌هاي بد را از خود دور كنيم

براي همه ممكن است اين حالت پيش بيايد كه در موقعيت حسادت كردن به ديگران يا قضاوت كردن راجع به ديگران بربيايند. براي كنترل اين حالت راه‌حل‌هاي متنوعي در شيوه درماني و آرام‌بخشي مديتيشن وجود دارد كه كاربردي‌ترين آن‌ها استفاده از تكنيك تنفس است. بسياري از عادت‌هاي ذهني با تغيير در چگونگي تنفس قابل تغييرند. بنابراين براي رهايي از حس حسادت يا قضاوت بهترين كار اين است كه به‌طور عميق نفس بكشيد، به‌گونه‌اي كه عضلات شكم را به داخل كشيده و حين عمل بازدم آن‌ها را رها كنيد. در اين حين به اين موضوع بينديشيد كه تمامي افكار منفي و قضاوت‌هاي نادرست شما همراه با عمل بازدم از شما دور مي‌شوند. به اين ترتيب پس از يك تا ۲ دقيقه تنفس عميق خواهيد ديد كه در شرايط راحت‌تري قرار داريد.

پيشگيري از پرخاشگري با مديتيشن

اگر در گروه افرادي قرار داريد كه خيلي زود بر اثر حادثه يا اتفاقي نگران، عصباني يا پرخاشگر مي‌شوند، مي‌توانيد با تمرين تكنيك‌هاي تنفسي مديتيشن بر اين حالت غلبه كنيد. بهترين راه‌حل كاربردي براي پيشگيري از پرخاشگري، تنظيم تنفس‌ها به حالت عميق و كند است. اين كار موجب تخليه بار منفي و انرژي كاذب ذخيره شده در بدن‌ و مانع از پرخاشگري و رفتارهاي شديد و غيرقابل كنترل مي‌شود.

درمان‌بيماري وسواس با تمركز

تحقيقات زيادي درباره تاثيرات درماني مديتيشن و تصويرسازي بر درمان بيماري وسواس در جهان منتشر شده است. بسياري از درمانگران معتقدند يكي از بي‌خطر‌ترين و مطمئن‌ترين راه‌ها براي درمان وسواس، مديتيشن و تصويرسازي است. درمانگران براي تسكين حالت‌هاي افراد وسواسي به آن‌ها توصيه مي‌كنند در طول روز نيم ساعت تا ۴۵ دقيقه از وقت خود را به مديتيشن و تمركز اختصاص دهند. اين گروه با انجام مديتيشن و تنظيم عمل دم و بازدم و همين‌طور بهره‌گيري از عبارت‌هاي كلامي مثبت مانند «من از نظر روحي سلامتم»، «تمام سلول‌ها و دستگاه عصبي من سلامت است» مي‌توانند بسياري از اختلالات رفتاري خود را كنترل كنند. اين بيماران با استفاده از ۸ تكنيك مديتيشن در ۸ مرحله زماني مي‌توانند بر اين اختلال غلبه كنند.

افزايش نشاط با تكنيك تنفس

براي بدست آوردن نشاط و شادابي در طول روز مي‌توانيد صبح پس از بيدار شدن در محلي مناسب و آرام كه با هواي تازه و پر از اكسيژن صبحگاهي همراه است، اين متد را تمرين كنيد. براي اين كار لازم است به‌صورت چهارزانو بنشينيد و خيلي آرام با كمك دهان‌تان تنفس كنيد. در اين حالت اجازه دهيد دهان‌تان مقدار كمي باز بماند و از اين طريق عمل دم و بازدم را انجام دهيد. دقت كنيد كه نفس‌هاي‌تان عميق نباشد. به اين ترتيب تمام تمركز خود را روي نفس‌هاي آرام و منظم خود متمركز كنيد تا در بدن‌تان احساس سبكي و آرامش كنيد. پس از مدتي احساس سبكي و شلي را در عضلات صورت، فك‌ها و تمام بدن حس مي‌كنيد. در اين مرحله تنها كافي است به واژه‌هاي خنده، شادي، نشاط و شادابي فكر كنيد. روي اين واژه تمركز كنيد. ۱۵ دقيقه در اين حالت بمانيد. اين نشاط در سراسر روز شما را همراهي خواهد كرد.

نکته : پس از اتمام ساعت كاري در محل كار يا منزل يا پيش از فرا رسيدن ساعت خواب، بهترين راه‌حل براي دور كردن افكار شلوغ و كارهاي باقي مانده استفاده از تكنيك آرام بخشي چشم‌ها است

بعد از ساعت كاري اين تكنيك را انجام دهيد

پس از اتمام ساعت كاري در محل كار يا منزل يا پيش از فرا رسيدن ساعت خواب، بهترين راه‌حل براي دور كردن افكار شلوغ و كارهاي باقي مانده استفاده از تكنيك آرام بخشي چشم‌ها است. در اين روش با كمك ماساژ سطحي چشم‌ها و پلك‌ها به آرامشي عميق دست پيدا مي‌كنيد و تمامي برنامه‌ها و شلوغي‌هاي فكري را از خود دور كنيد. براي اين كار لازم است ۱۵ تا ۲۰ دقيقه در محلي آرام بنشينيد و سرانگشتان هر دو دست را روي پلك‌ها بدون هيچ فشاري قرار دهيد. با انجام اين كار به‌طور ناخودآگاه تمام افكار و برنامه‌هاي كاري از شما دور مي‌شود و آرامشي نسبي به سراغ‌تان مي‌آيد.

بيماري آسم را هم مي‌توانيد كنترل كنيد

بسياري از درمانگران تكرار تمرينات و متدهاي مديتيشن را در طول روز و به‌صورت مستمر در درمان و تسكين عوارض ناشي از بيماري آسم در بدن بيماران موثر مي‌دانند. استفاده از تكنيك‌هاي مديتيشن، اصلاح شيوه تنفس، تنظيم دم و باز دم، تنفس عميق و دريافت ميزان اكسيژن كافي در طول تمرينات مديتيشن، تمركز و مراقبه براي بازگشت سلامت به بدن، دوري از افكار منفي و پر استرس از جمله عواملي است كه به درمان مبتلايان به آسم كمك مي‌كند.

بهترين زمان و مكان براي رسيدن به آرامش

براي انجام مديتيشن و استفاده از كاربردهاي كم نظير آن در آرام‌سازي‌ روح و جسم، بهتر است از اين تكنيك‌ها همزمان با طلوع و غروب خورشيد در طول روز استفاده كنيد. علاوه بر اين، محلي كه براي انجام مديتيشن درنظر مي‌گيريد بايد آرام و بدون صدا و در محيطي با هواي تازه و سرشار از اكسيژن باشد. هنگام نشستن دقت داشته باشيد كه كاملا صاف بنشينيد و گردن و ستون فقرات‌تان را در وضعيت عمود و بدون فشار قرار دهيد.

يك شيوه درماني براي ميگرن و بي‌خوابي

انجام تكنيك‌هاي مديتيشن تاثير زيادي بر حفظ سلامت و تندرستي و پيشگيري از ابتلا به انواع بيماري‌ها دارد. براساس يافته‌هاي دانشمندان، استمرار و مداومت بر انجام تكينك‌هاي ساده مديتيشن به‌صورت روزانه به درمان اختلالات اضطرابي، زخم‌هاي گوارشي، التهاب روده‌ها، پسوريازيس و افسردگي كمك مي‌كند. همين‌طور اين مداومت به افراد سالم كمك مي‌كند تا از ابتلا به اين بيماري‌ها پيشگيري كنند. علاوه براين، شيوه درماني مديتيشن يك درمان مكمل و همراه براي شيوه‌هاي درماني طب رايج در درمان و تسكين بيماري‌هايي مانند التهاب مفاصل، دردهاي عضلاني، سرطان، ميگرن و انواع بي‌خوابي‌هاست.

راهي براي افزايش قابليت‌هاي فردي

يكي ديگر از فوايد مديتيشن افزايش قابليت‌ها و توانايي‌هاي فردي است. با آموزش اين تكنيك و تكرار آن در طول زندگي بي‌شك مي‌توانيم موفقيت‌ها و امتيازهاي زيادي را در مراحل مختلف زندگي كسب كنيم. براي انجام اين تكنيك كافي است در محيطي آرام با هواي تازه و سرشار از اكسيژن قرار بگيريد. چهارزانو و آرام بنشينيد و با تنظيم دم و بازدم، كاملا آرام و رها شويد. در اين حالت تنها به ويژگي‌هاي مثبت، عادت‌هاي مثبت و موفقيت‌هاي‌تان بينديشيد و خود را تحسين كنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *