بلاگ

آلودگی هوا با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل همراه است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی در این مطالعه به بررسی ریزگردها پرداختند و دریافتند که استنشاق سطح بالایی از آلودگی هوا با چین و چروک در نواحی مغز آسیب پذیر به آلزایمر مرتبط است.

آلودگی ذرات ریز شامل ذرات میکروسکوپی مواد شیمیایی ، دود و گرد و غبار و سایر آلاینده های هوا است. این ذرات بزرگتر از 2.5 میکرون نیستند و 30 برابر کوچکتر از قطر موی انسان هستند.

دایانا یونان ، سرپرست تیم تحقیق گفت: “کاهش حجم مغز یک عامل مهم خطر برای زوال عقل و بیماری آلزایمر است ، اما اینکه آیا آلودگی هوا ساختار مغز را تغییر می دهد هنوز در حال بررسی است”.

وی افزود: “مطالعه ما نشان داد كه زنان 70 تا 80 ساله كه در معرض سطح بالاتری از آلودگی هوا قرار دارند ، در طی 5 سال خطر تغییر مغز مربوط به بیماری آلزایمر را افزایش می دهند.” “تحقیقات ما نشان می دهد که این سموم می توانند ساختار مغز یا ارتباطات شبکه سلول عصبی مغز را که در پیشرفت بیماری نقش دارند تغییر دهند.”

این مطالعه شامل 712 زن مسن با میانگین سنی 78 سال بود که در ابتدا به زوال عقل مبتلا نبودند. این زنان در آغاز مطالعه و 5 سال پس از مطالعه تحت MRI مغز قرار گرفتند.

محققان سه سال قبل از اولین اسکن مغزی میزان آلودگی هوا را بر اساس آدرس شرکت کنندگان محاسبه کردند.

محققان دریافتند که به ازای هر 3 میکروگرم در متر مکعب افزایش آلودگی هوا ، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر 24 درصد افزایش می یابد.

محققان برای تحقیق بیشتر در این زمینه تلاش می کنند.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید