بلاگ

آیا آزمایشات غربالگری مبنای سفارش سقط جنین است؟ این است؟

گروه جامعه: بدون شک بارداری و زایمان یکی از بهترین و مهمترین تصمیمات در زندگی است. با این حال ، این تصمیم با چالش هایی روبرو است که می تواند این تجربه دلپذیر را دشوار یا غیرممکن کند.

امروزه ، بارداری یا اصطلاحاً بچه دار شدن ، با مراقبت های پزشکی خاصی همراه است ، همه این اقدامات برای حفظ سلامت کامل مادر و نوزاد انجام می شود. بخش مهمی از این مراقبت مربوط به آزمایشات غربالگری است ، آزمایشاتی که اظهارات مختلفی در مورد انجام یا عدم انجام آنها دارند.

برخی از کارشناسان معتقدند که پیشرفت های علمی در زمینه بارداری و مراقبت از جنین نه تنها نتوانسته روند تولید مثل را تسهیل کند بلکه منجر به افزایش سقط جنین های بی دلیل و کم خطر نیز شده است. به عبارت دیگر ، این متخصصان معتقدند انجام چنین آزمایشاتی با هدف اعلام شده آنها در زمینه اطمینان از سلامت جنین مغایرت دارد.

نکته مهم از این نظر حذف مسئولیت آزمایشگاهها در مورد صحت و دقت این آزمایشات است ، آزمایشاتی که اساس تصمیم پزشک متخصص در مورد سقط جنین است یا خیر. نگاهی به فرم های رضایت برای آزمایش های غربالگری نشان می دهد که آزمایش های غربالگری فقط یک آزمایش است و یک روش تشخیصی نیست.

همانطور که در شکل نشان داده شده است ، اگرچه در توضیحات آزمایشات غربالگری سه ماهه اول و دوم و سه ماهه اول و دوم به صورت ترکیبی آمده است که “این آزمایش جنین های مبتلا به سندرم را تشخیص می دهد” ، اما در پایان به صراحت بیان شده است که این آزمایش فقط یک آزمایش و نه یک تشخیص ، بنابراین نوزاد ممکن است دارای ناهنجاری های کروموزومی باشد. به عبارت دیگر ، در حالی که طرفداران برجسته غربالگری معتقدند که انجام این آزمایشات می تواند از تولد نوزادانی که دارای بیماری یا معلولیت خاص و صعب العلاج هستند جلوگیری کند ، اما تأکید بر آزمایش این آزمایش ها به جای تشخیصی بودن ، نشان می دهد که این آزمایشات تشخیص نمی تواند به اندازه کافی تضمین شود. صادر شده برای تولد یک کودک سالم.

آزمایش های غربالگری تشخیص قطعی نیست

دکتر محمد حسین صنعتی ، در مصاحبه با خبرنگار مجله دانش دندانپزشکی ، گفت: آزمایشات تشخیصی در دوران بارداری به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول آزمایشات غربالگری است که در آن افراد پرخطر از افراد کم خطر متمایز می شوند اما تشخیص قطعی محسوب نمی شوند. این آزمایشات از هفته دهم بارداری شروع می شود.

استاد انستیتوی ملی مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی افزود: دوره آزمایش ها به گونه ای است که اگر مشکلی در غربالگری مرحله اول وجود داشته باشد ، به مرحله دوم ارجاع می شود و در صورت مشاهده این اختلالات در مرحله دوم ، آنها به آزمایش ژنتیک اشاره می کنند. ” آزمایش ژنتیک نسبت به آزمایش های غربالگری قطعی و دقیق تر است.

وی افزود: بسته به نظر پزشک ، حتی ممکن است فرد بعد از آزمایش مرحله اول برای آزمایش قطعی ژنتیک ارجاع شود. حتی ممکن است فردی به دلیل سابقه خانوادگی یا ازدواج خونی در معرض خطر بالایی باشد که در این صورت پزشک می تواند تشخیص ژنتیکی قطعی را بدون سفارش مستقیم آزمایش تجویز کند.

دکتر صنعتی با اشاره به صحت تست های غربالگری گفت: آزمون مرحله اول 90٪ دقیق و مرحله دوم 70٪ دقیق است ، بنابراین ما این آزمایشات را فقط یکی می دانیم آزمایش و تشخیص قطعی نیست. ” با این حال ، دقت آزمایش های تشخیصی قطعی ژنتیک 99٪ است و با انجام چنین آزمایشی است که می توان در مورد اختلالات جنین اظهار نظر قطعی کرد.

با انجام آزمایش قطعی تشخیص ژنتیکی ، سقط جنین را درخواست کنید

وقتی از آنها سال شد ، “چرا ، با توجه به اینکه استانداردهای جهانی آزمایش غربالگری مرحله دوم را بین 18 تا 22 هفته تعریف می کنند ، اما در کشور ، این آزمایش بین 15 تا 17 هفته انجام می شود؟ وی اظهار داشت: در کشور ما آزمایشات مطابق با دستور وزارت بهداشت انجام می شود. احتمال سقط جنین را شناسایی کنید!دکتر صنعتی تأکید می کند که اساس نسخه قطعی سقط جنین ، تشخیص قطعی ژنتیکی است نه آزمایش غربالگری. وی گفت: سقط جنین برای همه بیماری ها تجویز نمی شود ، اما برخی از بیماری ها مانند سندرم داون ، تالاسمی ماژور ، اختلال دو قطبی ، بیماری های عصبی عضلانی و سندرم ادوارد با نظر پزشکی قانونی مشخص می توانند منجر به سقط جنین شوند. همچنین آزمایش تشخیصی قطعی باید قبل از 18 هفته و 6 روز باشد و اگر حتی یک روز از این زمان بگذرد ، هیچ حکمی برای سقط جنین صادر نمی شود.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید