بلاگ

ارتباط خستگی با افزایش ریسک حمله قلبی در مردان

به گفته محققان ، طبق گزارش مجله علوم دندانپزشکی ، خطر حمله قلبی مربوط به خستگی به ویژه در مردان مجرد ، مطلقه و بیوه مشخص است.

دکتر دیمیتری پانوف ، رئیس تیم تحقیقاتی در انستیتوی سیتولوژی و ژنتیک روسیه گفت: “خستگی بیش از حد نشان دهنده خستگی مفرط ، بی حالی و افزایش تحریک پذیری است.” “اعتقاد بر این است که این پاسخ منجر به مشکلات لاینحل در زندگی افراد می شود ، به ویژه هنگامی که آنها قادر به کنار آمدن با استرس طولانی نیستند.”

در این مطالعه رابطه بین خستگی شدید و خطر سکته قلبی در مردان بدون سابقه بیماری قلبی عروقی بررسی شد. در این مطالعه از داده‌های پروژه بهداشت جهانی سازمان بهداشت جهانی استفاده شد که متشکل از ۶۵۷ مرد در رده سنی ۲۵ تا ۶۴ سال در روسیه بود. شرکت کنندگان به مدت ۱۴ سال تحت نظر بودند.

یافته‌ها نشان داد در مقایسه با افراد بدون خستگی شدید روحی، در مردان با سطح متوسط یا بالا خستگی، خطر حمله قلبی در عرض پنج سال ۲.۷ برابر، در ۱۰ سال ۲.۲۵ بار و در طی ۱۴ سال ۲.۱ بار بیشتر بود.

محققان متوجه شدند خطر سکته قلبی مرتبط با خستگی به ویژه در مردان ازدواج نکرده، مطلقه و بیوه به ترتیب ۳.۷، ۴.۷ و ۷ بار بیشتر بود.

به گفته محققان، زندگی به تنهایی حاکی از حمایت اجتماعی کمتری است که فاکتور پرخطر مستقلی برای سکته قلبی و مغزی است.

محققان تاکید می‌کنند تلاش برای بهبود رفاه و کاهش استرس در خانه و محل کار می‌تواند به کاهش خستگی شدید روحی کمک کند. مشارکت در گروه‌های اجتماعی یکی از راه‌های افزایش حمایت اجتماعی و آسیب پذیری کمتر در برابر استرس است.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید