بلاگ

استخدام ۵۳ هزار نفر در وزارت بهداشت با اولویت پرستاران

سازمان بازرسی کل ، روابط عمومی حجت الاسلام والمسلمین درویشیان ، با تبریک ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها و روز پرستار گفت: “این روز را روز پرستار می نامند و پرستاران غیور کشورمان آن را بخشیدند. از یک زن بزرگ الگوبرداری کرده است. ” ال شان ، جهان اسلام شجاعانه در حال خدمت رسانی و دستیابی به سلامتی و رفاه جامعه است و امسال به دلیل شیوع ویروس بدنام کرونا ، ارزش و تلاش آنها آشکارتر شد و نظام جامعه اسلامی کارگزاران ایرانی از تلاش های آنها برای مردم محترم ایران قدردانی می کنند. بود.

وی تصریح کرد: سازمان بازرسی کل کشور بنا بر تکلیف مصرح در قانون اساسی به عنوان ناظر بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اجرایی، همواره تلاش خود را معطوف بر احقاق حق مردم و جلوگیری از سوءجریانات نموده و در حوزه سلامت و پرستاری نیز اقداماتی انجام داده است.

عضو شورای عالی قوه قضائیه افزود: اجرای عدالت در نظام سلامت با مشخص کردن و اعطای سهم و امتیازات جامعه پرستاری براساس قوانین و مقررات مربوطه، جلوگیری از فرسودگی جسمی و روحی پرستاران و تمهید سازوکارهایی مناسب برای حفظ و ارتقا انگیزه و روحیه خدمت‌گزاری آنان، افزایش سرانه پرستاران با توجه به تعداد تخت‌های بیمارستانی و جذب نیروی پرستاری در بخش‌های بیمارستانی و تقویت خدمات پرستاری در منزل و دیگر مواردی از این دست مورد تاکید ریاست محترم قوه قضائیه و تکلیفی بر دوش ماست تا در جهت تحقق آنها بکوشیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده خاطر نشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور در این راستا تلاش نموده تا با بازرسی فوق العاده، انجام بررسی‌های جامع تخصصی، تهیه و تنظیم گزارش مستدل با قید مستندات امر و ارسال آن، تهیه و ارسال نامه‌های هشداری به مبادی ذی ربط به منظور توجه دادن مسؤولان و متولیان امر نسبت به وظایف و تکالیف قانونی مقرر و به تبع آن، آثار و تبعات منفی ناشی از عدم توجه و اقدامات لازم در این خصوص را مورد توجه قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان ادامه داد: تشکیل پنج جلسه در فواصل مختلف با حضور نمایندگان سازمان نظام پرستاری، معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی و متولیان بخش سلامت سازمان برنامه و بودجه به منظور بررسی علل و عوامل عدم اجرای قوانین حوزه پرستاری از جمله کمبود تعداد پرستاران نسبت به تخت‌های بیمارستانی، وضعیت استخدامی و پرداخت‌های صورت گرفته به آنان و استفاده از ظرفیت این سازمان و دیوان عدالت اداری که به تحقق برخی از انتظارات و مطالبات مرتبط به امنیت شغلی، مالی و استخدامی پرستاران منتهی شده است را در دستور کار خود قرار داد و پیگیری‌های سازمان به حول قوه الهی به نتایج قابل توجهی رسید.

وی درباره نتایج این پیگیری‌ها گفت: اخذ مجوز و تأمین اعتبار به کارگیری و استخدام ۱۰ هزار نفر در وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۹ از سهمیه باقی مانده از سال ۱۳۹۸ که حسب تصریح رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه، درصد قابل توجهی از آن به گروه پرستاری اختصاص یافته است. همچنین پیگیری انجام مراحل استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی مورد نیاز با اولویت نیروی پرستاری که در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ با برگزاری آزمون مربوط و طی مراحل اداری به انجام خواهد رسید.

وی افزود: علاوه بر ظرفیت‌های بخش دولتی، با برگزاری جلسات کارشناسی با متصدیان هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی؛ پیشنهاد بهره برداری از ظرفیت‌های موجود برای به کارگیری گروه پرستاری در راستای معالجه بیماران در قالب یک مؤسسه مورد موافقت قرارگرفت.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی از جمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: این موارد با هماهنگی معاونت درمان، سازمان غذا و دارو و هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی صورت گرفت و تجهیزات حفاظتی برای هر دانشگاه برآورد و تأمین شده است.

وی خاطر نشان کرد: اقدام دیگر سازمان بازرسی، پیگیری و تحقق ابلاغ آئین نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغ دستورالعمل ذخیره مرخصی کارکنان درگیر مقابله با ویروس کرونا است که نتوانسته‌اند از مرخصی‌های سالانه خود در این ایام استفاده کنند.

برقراری فوق العاده ویژه کارکنان درگیر مقابله با ویروس کرونا که طی نامه به معاونت پرستاری وزارت خانه متبوع منعکس شده و نیز تفکیک اضافه کار از کارانه کارکنان؛ به گونه‌ای که تا پیش از این پرداخت کارانه کارکنان از محل درآمدهای اختصاصی بیمارستانی انجام می‌شود که این مهم در ایام مواجه کشور با ویروس کرونا، میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است نیز از دیگر موارد مورد اشاره رئیس سازمان بازرسی است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: اعمال افزایش امتیازات فصل هشتم آئین نامه اداری استخدامی کارکنان غیر هیأت علمی دانشگاه‌ها تا ۵۰ درصد جهت کارکنان رسمی، رسمی آزمایشی، پیمانی، طرحی و ضریب K و همچنین افزایش حقوق پایه کارکنان قرارداد کار معین به میزان ۴۰ درصد مورد توجه و پیگیری قرار گرفت و منتج به نتیجه شد به نحوی که میانگین پرداختی به پرستاران تا پایان سال ۱۳۹۹ از چهار میلیون به هفت میلیون تومان افزایش یافته و با این روند افزایش‌ها، امید می‌رود این عدد در سال ۱۴۰۰ به بیش از یازده میلیون تومان برسد.

ابلاغ دستورالعمل پرداخت اضافه به کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا بر اساس ساعت کارکرد، که این عدد برای پرستاران به ازای هرساعت ۲۵ هزارتومان تعیین شده و در بخش‌های ویژه و اورژانس، ۲۰% (درصد) به این مبلغ اضافه می‌شود و نیز ابلاغ تخصیص دو هزار میلیارد تومان برای پرداختی معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریورماه امسال از دیگر موارد مورد اشاره درویشیان در این باره است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پایان خاطرنشان کرد: امید است با اتکا به خداوند متعال و همت همه مسئولان کشور از قانون گذاران تا مجریان و ناظران، بیش از پیش شاهد توجه به خادمان شریف ملت عزیز و بزرگوارمان باشیم.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید