بلاگ

اولین پیوند کبد را از اهدا کننده زنده در شرایط کرونر انجام دهید

محسن رضا منصوریان ، سرپرست تیم پیوند کبد در مرکز پزشکی فیروزگر ، با اشاره به اولین پیوند کبد زنده از یک اهدا کننده در بیمارستان فیروزگر ،
وی گفت: در این عمل پیوند که 9 ساعت به طول انجامید ، لوب راست کبد از اهدا کننده به کبد یک خانم 22 ساله پیوند داده شد که دارای توده کبدی بود.

وی گفت: خوشبختانه اهدا کننده و گیرنده کبد در سلامت کامل هستند. وی افزود: اگرچه این فرم پیوند كاملاً غیر اورژانسی است و در شرایط كاملاً انتخابی انجام می شود ، اما به منظور كاهش عوارض جراحی به ویژه عفونت هایی مانند Covid است. ، ما این عمل جراحی را در یک روز تعطیل و در کمترین اتاق عمل انجام دادیم.

منصوریان ادامه داد: در برخی موارد که بیماران دارای مشکلات کبدی هستند و قادر به دریافت اندام از اهدا کنندگان مرگ مغزی نیستند ، می توان با توجه به شرایط خاص از اهدا کننده زنده برای پیوند کبد استفاده کرد.

سرپرست تیم پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی فیروزگر اظهار داشت: شرایط انتخاب کنندگان کبد زنده بر اساس وزن و گروه خونی گیرنده و اهدا کننده عضو تعیین می شود و انجام آن در همه شرایط امکان پذیر نیست. .

وی افزود: انجام این فرم پیوند فرایند پیچیده تری نسبت به پیوند از اهدا کنندگان مرگ مغزی است ، به ویژه در بیماران کبدی که بسیار کم وزن یا اضافه وزن دارند.

منصوریان اظهار داشت: اقدامات قبل از پیوند مانند معاینه رگهای خونی ، مجاری صفراوی کبد اهدا کننده و گیرنده و اندازه گیری حجم کبد قابل برداشت و همچنین حداقل حجم کبدی که گیرنده برای زنده ماندن به آن نیاز دارد ، همراه با سختی روش جراحی اقدامات را برای تیم های پیوندی سخت تر می کند.

وی گفت: یک سال پس از تأسیس بخش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران و با بروز شرایط نامساعد ناشی از شیوع بیماری عروق کرونر قلب و در نتیجه کاهش قابل توجه اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی با همکاری دکتر نصیر فخار ؛ جراح پیوند کبد و عضو هیئت علمی و عضو هیئت علمی ، مرکز پیوند کبد

سرپرست تیم پیوند بیمارستان فیروزگر خاطرنشان کرد: این نوع پیوند کبد سالهاست و در ایران برای اولین بار در سال 1997 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام می شود.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید