بلاگ

بررسی شایع ترین سرطان ها در میان مردان و زنان

به گزارش مجله دانستنی های دندانپزشکی، علیرضا دلاوری، نئوپلاسم های بدخیم را یکی از مهمترین بیماریهای عفونی قرن خواند و گفت: نئوپلاسم های بدخیم اکنون دومین علت مرگ و میر در کشورهای پیشرفته و سومین علت اصلی کشورهای توسعه نیافته پس از بیماری های قلبی عروقی است.

وی افزود: به طور کلی سرطان 12٪ مرگ و میر در سراسر جهان و 10٪ مرگ و میر در ایران را تشکیل می دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: با افزایش امید به زندگی و تعداد افراد مسن در کشور ، انتظار می رود در دهه فعلی نئوپلاسم های بدخیم دو برابر شود.

وی افزود: تا سال 2030 تعداد تومورهای بدخیم در جهان دو برابر می شود و هر ساله از 14 میلیون به 27 میلیون می رسد.

دلاور گفت: “بیش از 70٪ مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران اتفاق می افتد.”

وی افزود و با بیان اینکه سالانه بیش از 90 هزار نفر در کشور مبتلا به تومور بدخیم هستند ، اضافه کرد: تا آنجا که می دانیم می توان از یک سوم تومورهای بدخیم پیشگیری کرد و یک سوم باقیمانده را با تشخیص به موقع درمان کرد.

دلاور با اشاره به مهمترین عوامل پیشگیری از تومورهای بدخیم گفت: کنترل و پیشگیری از نئوپلاسم های بدخیم برای سلامتی ضروری است. گوشت قرمز ، مصرف کم چربی و میوه ، کم تحرکی ، سیگار کشیدن و الکل.

وی با بیان اینکه شایع ترین سرطان در ایران سرطان های پوست ، قفسه سینه و معده است ، اضافه و اضافه کرد: در مردان شامل سرطان های پوست ، معده و پروستات ، در زنان ، سرطان های پستان ، پوست و روده است.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید