بلاگ

بررسی علل سرطان روده بزرگ و راه حل های آن

با توجه به رشد تومورهای بدخیم روده ای یا بدخیمی های روده ای یا تومورهای بدخیم رکتوم در روده، این بدخیمی در جهان گسترده است و روده بزرگ قبل از رسیدن به مقعد می تواند در سلولهای تومور مستقیم بدخیم نقش داشته باشد.

ملک زاده مغانی توضیح داد: وقتی تومور بدخیمی در روده ایجاد می شود ، این توده به طور منظم خون را از بدن می گیرد و آن را با مزه می کند و باعث کم خونی بیمار می شود.

شهید بهشتی ، استاد دانشگاه علوم پزشکی ، گفت: علائم ممکن است بسته به محل قرارگیری تومور بدخیم در سمت راست یا چپ روده متفاوت باشد.

ملک زاده با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع سرطان روده بزرگ ، گفت: “علائمی مانند ایست در تومورهای بدخیم بیشتر دیده می شود که برای مدت طولانی رشد می کنند و در سمت چپ روده تأثیر می گذارند.”

وی افزود: یکی از موانع ایجاد توده جلوی راست روده است.

ملک زاده خواستار علائمی مانند پاکی خون یا حرکات روده از بدن شد و هشدار داد: این علائم می توانند در اسرع وقت برای پزشک خطرناک باشند زیرا تشخیص و درمان برای بیماران اولیه بهتر است. همچنین بسیار بالاتر.

شهید بهشتی ، استاد دانشگاه علوم پزشکی ، کولونوسکوپی را مهمترین راه تشخیص سرطان روده بزرگ می داند و بر لزوم انجام کولونوسکوپی دوره ای در افراد بالای 45 سال تأکید می کند.

وی افزود: آزمایش خون روی مدفوع ممکن است یکی از راه های تشخیص این بیماری باشد.

این متخصص رادیوتراپی تأکید کرد: اگر فردی متاستاز داشته باشد ، می توان با سی تی اسکن و سپس آزمایش پاتولوژی ، این ضایعه را تشخیص داد.

ملک زاده گفت: به عبارت دیگر ، مقعد باید به صورت دوره ای از سر تا پا معاینه شود ، بنابراین اگر فردی به این بیماری آلوده باشد ، درمان در اسرع وقت آغاز می شود.

این رادیولوژیست معتقد بود که ضایعات موجود در دستگاه روده نیاز به بررسی دارد و ادامه داد: ضایعات گاهی اوقات با تشخیص دقیق توده بدخیم تومور تشخیص داده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی غربالگری منظم را به عنوان یک راه حل مناسب برای جلوگیری از توده سرطانی در بیماران مستعد در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه سرطان روده بزرگ یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش است ، گفت: این نوع سرطان یکی از سرطان های شایع در جوامع صنعتی است و در سال های اخیر میزان بروز آن رو به افزایش است.

وی گفت: سرطان روده بزرگ یکی از بیماری هایی است که به طور مستقیم با سبک زندگی و کم تحرکی ارتباط دارد.

ملک زاده در مورد رژیم غذایی به عنوان یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در ایجاد سرطان روده بزرگ صحبت کرد و گفت: مصرف زیاد چربی می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ کند.

یکی از مهمترین توصیه های عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای جلوگیری از سرطان روده ورزش و فعالیت بدنی بود.

ملک زاده افزود: قرار دادن یک ساعت در روز برای ورزش می تواند به طور قابل توجهی از بروز این بیماری جلوگیری کند.

وی گفت: ورزش ، پرهیز از غذاهای چرب و مصرف ویتامین ها ، میوه ها و سبزیجات می تواند به طور قابل توجهی از بروز این سرطان جلوگیری کند.

یک رادیوتراپی گفت: سرطان روده یکی از معدود سرطان هایی است که به عنوان یکی از سرطان های قابل درمان شناخته شده است حتی اگر متاستاز در بدن ایجاد شود.

وی با اشاره به شیوع مساوی سرطان روده در مردان و زنان گفت: “این سرطان معمولاً با افزایش سن شیوع می یابد. همچنین این بیماری ممکن است در برخی افراد در سنین پایین ژنتیکی باشد.”

وی گفت: غدد ممکن است در سنین پایین به سرطان روده یا تومورهای سرطانی تبدیل شوند ، در برخی از افراد در سنین پایین نیز ممکن است رخ دهد ، بنابراین افراد باید به محض مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنند.

ملک زاده به شرح زیر ادامه داد: افراد باید از سن 45 سالگی برای سرطان روده بزرگ غربالگری شوند ، اما در صورت وجود سابقه ژنتیکی این بیماری در اعضای درجه یک خانواده ، آزمایشات تشخیصی باید از سن 35 سالگی آغاز شود.

وی گفت: درمان اصلی سرطان روده معمولاً جراحی است. وی افزود: به غیر از انتهای روده که راست روده یا راست روده نامیده می شود ، ابتدا جراحی در سراسر روده انجام می شود ، مگر اینکه فرد متاستاز کند و بیماری در بدن پخش شود. در این حالت ، درمان ها با شیمی درمانی آغاز می شود.

“به طور کلی ، درمان ها به درجه متاستاز ، پیشرفت بیماری و محل توده بستگی دارد.”

به گفته ملک زاده ، درمان در راست روده فقط در مراحل اولیه جراحی انجام می شود ، در غیر این صورت درمان ها همزمان به صورت شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام می شوند تا بیمار رادیوتراپی و به دنبال آن شیمی درمانی دریافت کند. در مرحله بعدی ، بیمار برای جراحی آماده می شود ، بنابراین این روش باعث می شود که فعالیت های روده و روده ادامه یابد و فرد کیفیت زندگی بهتری داشته باشد.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به روش دیگری برای درمان سرطان روده گفت: درمان دارویی هدفمند یکی دیگر از درمان های موثر برای این بیماری است.

“اگر جهش توسط ژن های خاصی ایجاد نشده باشد ، می توان از این روش درمانی نیز استفاده کرد. این روش درمانی به ما کمک می کند تا در مورد متاستاز پاسخ های مناسب تری دریافت کنیم.”

ملک زاده گفت: “درمان با داروهای هدفمند فقط در بیمارانی که حالت متاستاتیک دارند استفاده می شود.”

این متخصص رادیوتراپی گفت: مطالعات نشان داده است که سلول های سرطانی روده در برخی موارد به خوبی به ایمونوتراپی پاسخ می دهند.

وی جراحی را به عنوان متداول ترین روش درمان سرطان روده پذیرفت و پرتودرمانی ، شیمی درمانی ، درمان هدفمند و ایمونوتراپی را از مهمترین روشهای درمانی عنوان کرد.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید