بلاگ

جای طب سوزنی در فیزیوتراپی / نیاز به مداخله شخصی کارشناس

علیرضایی در مصاحبه با خبرنگار مجله دانش دندانپزشکی ، با عنوان این که طب سوزنی در دهه هفتاد به کل جهان معرفی شد ، افزود: طب سوزنی نسبت به داروی غربی و داروهای شیمیایی عوارض جانبی بسیار کمی دارد و در صورت استفاده صحیح این عوارض را می توان به صفر رساند. و بعنوان یک درمان مکمل در کنار روشهای درمانی مدرن مورد استفاده قرار گیرد.

وی رایجترین عوارض جانبی طب سوزنی را استفاده نادرست از این روش عنوان کرد و گفت: در نقاطی بسیار حساس وجود دارد که بدن بدن دارای ساختارهای خطرناکی مانند گردن ، قفسه سینه و ستون فقرات است ، اگر سوزن به اشتباه وارد شده و در آن قرار نگیرد. زاویه ” عمق نامناسب و نادرست می تواند عوارض و عواقبی را برای بیمار به وجود آورد و این نکاتی است که درمانگر باید با آنها آشنا باشد.

علیرضایی ادامه داد: در مواردی مانند بارداری ، درمان طب سوزنی در سه ماهه اول ممنوع است و باید در سه ماهه آخر با احتیاط استفاده شود ، اگر درمانگر این اقدامات احتیاطی را انجام دهد ، طب سوزنی و یک درمان خوب و موثر بدون عواقب خواهد داشت.

این متخصص فیزیوتراپی افزود: درمانگر باید از شرایط بیمار کاملاً آگاه باشد و بتواند در مواقعی که بیمار دچار افت فشار خون یا غش است ، یا در مواقعی که سوزن در بدن خم شده یا شکسته است ، بیمار را کنترل و مراقبت کند. می تواند منجر به مشکلاتی شود. ” با رعایت برخی نکات می توان از بروز مشکل جلوگیری کرد.

وی تأکید کرد: آنچه به نام طب سوزنی یا طب سوزنی انجام می شود ، دارای روش های مختلفی است که امروزه نه تنها در چین به عنوان مهد این هنر درمانی بلکه در کشورهای غربی و دانشگاه های جهان نیز تدریس می شود.

علیرضایی با اشاره به برگزاری وبینار طب سوزنی در مورد فیزیوتراپی یا فیزیوتراپی گفت: در این وبینار استفاده از طب سوزنی را برای همکاران فیزیوتراپیست توضیح می دهیم ؛ در واقع استفاده از طب سوزنی فقط به بیماری های مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی محدود می شود که همان شایع ترین در فیزیوتراپی است.

وی افزود: اگرچه می توان از طب سوزنی در انواع بیماری های جسمی و روحی استفاده کرد ، اما موارد عدم استفاده را نیز دارد ، به عنوان مثال در مواردی که به جراحی نیاز باشد ، قطعاً درمان غیر جراحی نمی تواند جواب دهد. مانند روده پیچ خورده یا تومور بدخیم ؛ اما صحبت از مواردی است که نیازی به جراحی ندارند و طب سوزنی می تواند درمانی موثر باشد به شرط آنکه توسط یک متخصص درمانگر متخصص انجام شود.

علیرضایی گفت: متاسفانه افرادی هستند که ادعا می کنند می توانند طب سوزنی انجام دهند اما در این زمینه تحصیلات لازم را ندارند و فقط با گذراندن یک یا دو کارگاه یا مطالعه کتاب این ادعا را دارند و این به معنای تبدیل شدن به یک درمانگر در هر زمینه درمانی آنها نباید خود را به دست کسی بسپارند.

وی گفت: ما در زمینه طب سوزنی با فیزیوتراپی مقوله دیگری داریم. “ما در فیزیوتراپی” سوزن خشک “یا سوزن خشک داریم که در واقع فقط ابزاری است ، و نه همان طب سوزنی.”

علیرضایی گفت: نیدلینگ خشک روی نقاط ماشه ای در داخل عضلات کار می کند که یک روش درمانی بسیار م effectiveثر در فیزیوتراپی است و البته این فلسفه با طب سوزنی یا طب سوزنی متفاوت است و نباید این دو روش یکسان در نظر گرفته شود ، اما می توان از آنها استفاده کرد در بیماری های مرتبط با فیزیوتراپی ، که بیشتر آنها بیماری های سیستمیک هستند. ” آنها اسکلتی عضلانی هستند و بخشی از درمان طب سوزنی را با فیزیوتراپی ترکیب می کنند.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید