بلاگ

دیابتی ها چگونه باید بخورند / نیاز به مشورت با یک متخصص تغذیه است.

شهاب اولیایی در گفتگو با خبرنگار مجله دانش دندانپزشکی درباره چگونگی بهبود رژیم غذایی بیماران دیابتی گفت: “دیابت یا دیابت یک بیماری متابولیک مزمن است که در واقع با متابولیسم غیرطبیعی به ویژه در کربوهیدرات ها در ارتباط است.” در بیماران دیابتی ، هورمون انسولین که در ورود قند از خون به سلول ها و مصرف آن نقش دارد ، به اندازه کافی ترشح نمی شود یا ترشح می شود ، اما پاسخ این هورمون ها توسط سلول ها دشوار است.

این مشاور تغذیه افزود: به طور کلی مشکلات ذکر شده باعث بالا رفتن قند خون در این افراد می شود که می تواند باعث آسیب به قلب ، مغز ، چشم ها ، سیستم عصبی و در واقع عفونت و سایر مشکلات شود. متأسفانه ، این بیماری هیچ درمان قطعی ندارد ، اما به راحتی قابل کنترل است و فرد می تواند آن را در طول زندگی کنترل کند ، اما اگر آن را کنترل و نادیده نگیرد ، می تواند باعث بیماری های مختلفی از جمله قلب و عروق ، فشار خون ، کلیه ، چشم ، بیماری های سیستم عصبی و بسیاری موارد دیگر. بنابراین توجه بیماران دیابتی به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به انواع دیابت اظهار داشت: یکی از مهمترین انواع دیابت نوع یک است که در کودکی و نوجوانی با کمبود تولید و ترشح انسولین رخ می دهد این نوع دیابت وابسته به انسولین است و بیماران مبتلا به باید آنها این هورمون را از طریق تزریق دریافت کنند و البته رژیم غذایی می تواند به کنترل آن کمک کند.
نوع دیگر دیابت نوع 2 است که حدود 90٪ افراد را مبتلا می کند. در این نوع دیابت ، ترشح انسولین کمتر از حد طبیعی است و یا پاسخ به این هورمون مختل می شود. این بیماری عمدتا در افراد بالای 30 سال رخ می دهد و بیماران افراد چاق و کم تحرک هستند که رژیم نمی گیرند. واضح است که رعایت رژیم غذایی همراه با ورزش های سبک مانند پیاده روی و ورزش های هوازی و استفاده از برخی داروها می تواند شرایط را بهبود بخشد.

رژیم غذایی افراد دیابتی چگونه باید باشد؟

والدین در پاسخ به این سال که رژیم غذایی برای افراد دیابتی چه باید باشد ، گفت: “توجه به این نکته مهم است که در بیماران دیابتی علاوه بر محدودیت شدید در قندهای ساده مانند قند ، شکر و غذاهایی که حاوی قند و شکر و شیرینی هستند. مکانهایی مانند مربا ، نوشابه ها ، آدامس ها ، بیسکویت ها و … دیابتی ها می توانند از همه غذاها به صورت متنوع و متعادل و در مقادیر کنترل شده و متناسب استفاده کنند ، بنابراین به جز محدودیت یا عدم مصرف غذاهایی که حاوی قند و شکر هستند. تفاوت زیادی با افراد سالم و غیر دیابتی ندارد.

وی با بیان اینکه مصرف قند و شکر در بیماران دیابتی مضر است ، گفت: بیماران دیابتی باید مراقب مصرف هر نوع قند یا قند باشند ، همچنین وعده های غذایی باید در زمان تعیین شده مصرف شود زیرا تغییر زمان غذا خوردن باعث نوسانات قند خون می شود و می تواند مشکل ساز باشد. افت قند خون یا افزایش قند خون هر دو می تواند به شدت بر بدن تأثیر بگذارد ، بنابراین سه وعده در روز و سه تا سه میان وعده بین صبحانه و ناهار بخورید. توصیه می شود برای جلوگیری از افت قند خون تا شام و بعد از شام و قبل از خواب. همچنین ، در افرادی که انسولین تزریق می کنند ، مهم است که زمان میان وعده را با حداکثر اثر انسولین تنظیم کنید تا از افت قند خون جلوگیری کند.

این مشاور تغذیه در ادامه غذاهای مناسب افراد مبتلا به دیابت را معرفی کرد و گفت: مصرف نان به ویژه نان هایی که با آرد سبوس دار مانند نان سنگک ، حبوبات مانند نخود ، لوبیا ، عدس ، سویا در رژیم تهیه می شود توصیه می شود زیرا دارای فیبر زیاد و قند کمی است که به کنترل قند خون در این افراد کمک می کند. همچنین پرهیز از غذاهای پرچرب بسیار مهم است ، بهتر است از غذاهای بیشتری به صورت آب پز ، بخارپز و کبابی استفاده کنید. روغن مورد استفاده باید گیاهی باشد و از انواع مختلف روغن های گیاهی برای سرخ کردن استفاده شود. از گوشت بدون چربی ، مرغ و ماهی همراه با خوردن حداکثر یک تخم مرغ در روز استفاده کنید. شیر و فرآورده های لبنی کم چرب و میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی شما ، البته مصرف میوه به دلیل قند باید کنترل شده و به همان میزان توسط یک متخصص تغذیه توصیه شود.

وی ادامه داد: سالاد و سبزیجات بدون سس و همراه با ادویه هایی مانند آبلیمو و پرتقال و کمی روغن زیتون باید مصرف شود ، مصرف نمک را تا حد ممکن کاهش داده و سعی کنید در طول روز کمتر از یک قاشق چای خوری باشد و حتی غذاهایی که نمک دارند نیز باشد. . مصرف بیش از حد را محدود کنید و همچنین مصرف غذاهای کنسروی را محدود کنید.
در پایان روز ، ورزش منظم و فعال حداقل سه تا پنج بار در روز و حداقل 30 دقیقه در هر جلسه می تواند به کنترل قند خون کمک کند.

برنامه رژیم غذایی با توصیه های تغذیه ای

وی در پایان با تأکید بر مراجعه بیماران دیابتی به یک متخصص تغذیه گفت: من به افرادی که امکان تماس با آنها با متخصص تغذیه وجود دارد توصیه می کنم رژیم غذایی را متناسب با نوع بیماری و شرایط فیزیولوژیکی آنها تنظیم کنند در حقیقت این ارتباط باعث اینکه فرد می تواند قند خون خود را کنترل کند و حتی با گذشت زمان با تغییر در شیوه زندگی و تغییر عادت های بد می تواند دوز دارو را کاهش دهد البته این بستگی به میزان رعایت و پایبندی به رژیم غذایی توصیه شده و ورزشی دارد که باید انجام شود. توجه به این نکته مهم است که در افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند ، کاهش وزن به کنترل قند خون کمک می کند ، بنابراین افرادی که دارای اضافه وزن هستند باید اصولاً از طریق رژیم غذایی مناسب و ورزش وزن خود را کاهش دهند.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید