بلاگ

سهم اندک زنان ایرانی از اهدای خون/باورهای غلط زنان

به گفته خبرنگار مجله دانستنی های دندانپزشکی، در هفت ماه اول سال، یک میلیون و ۳۷۶ هزار و ۲۹۳ نفر برای اهدای خون در سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد مراجعه ۸۸۲ هزار و ۱۰۶ واحد خون اهدا شده است.

بشیر حاجی بیگی ، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت که در هفت ماه نخست امسال ، زنان در استان های خراسان جنوبی ، کردستان ، لرستان و سیستان و بلوچستان بیشتر اهدای خون می کنند.

الهام خلف عادلی ، مشاور مدیرعامل سازمان انتقال خون زنان در ایران با اشاره به بیماران مبتلا به تالاسمی ، سرطان ، پیوند ، نوزادان و مادران باردار گفت: بسیاری از این بیماران تنها با مصرف خون اهدایی و مأموریت این سازمان تأمین خون است. ” برای افراد نیازمند سالم و کافی است. بدون داوطلبانی که انگیزه های خداپسندانه و نوع دوستانه دارند امکان پذیر نیست.

وی اهدا کنندگان خون را سرمایه اصلی سازمان انتقال خون کشور دانست و افزود: تعداد زنان اهدا کننده خون یک درصد افزایش یافته و به 5 درصد رسیده است در حالی که در برخی از کشورهای اروپایی این رقم به 50 درصد و در کشورهای همسایه تا 15 سال می رسد درصد ” .

خلف عادلی با اشاره به اسکن اهدای خون زنان در هفته سلامت که در اردیبهشت ماه انجام شد و اسکن هر خانه و مرکز انتقال خون که پس از آن انجام شد ، گفت: در زمانی که با کم خونی روبرو بودیم بحران ناشی از بیماری کرونر قلب. ” و ما جراحی های انتخابی را از اولویت تأمین خون خارج کردیم ، این اهدای جمعی و همدلی کمک بزرگی بود که امیدواریم با برنامه ریزی صحیح ادامه یابد.

وی با اشاره به افزایش مشارکت زنان در اهدای خون در کشور ، افزود: زنان 4 ماه یک بار قادر به اهدای خون هستند.

گیلدا اسماعیلی فر ، پزشک اداره جذب و نگهداری اهداکنندگان ستاد مرکزی سازمان انتقال خون ایران ، با اشاره به باورهای غلط زنان در اهدای خون ، اظهار داشت: آنها از کم خونی رنج می برند و آزمایش هموگلوبین و مشاوره با پزشک اهدا می تواند آنها را از اهدای خون معاف کند.

وی افزود: شرایط اهدای زنان تفاوت چندانی با مردان ندارد ، شرایط عمومی شامل سنین 18 تا 60 سال و وزن بالای 50 کیلوگرم است و مردان 4 بار در سال خون اهدا می کنند در حالی که زنان فقط 3 بار مجاز به انجام این کار هستند.

اسماعیلی فر گفت: سطح هموگلوبین بالاتر از 12 برای خانمها قابل قبول است و در صورت بارداری زنان مجاز به اهدای خون نیستند. زنان شیرده نیز از این کار مستثنی هستند و اگر زنی شیرده نباشد ، 6 هفته پس از زایمان می تواند خون اهدا کند ، اما کسانی که سقط جنین می کنند تا 6 ماه از خون دادن معاف هستند.

پزشک دفتر برنامه ریزی ، جذب و نگهداری اهدا کنندگان خون در سازمان انتقال خون گفت: “اگر ترس و باورهای غلط از ذهن زنان جامعه ما ریشه کن شود ، نهادینه سازی فرهنگ اهدای خون در میان آنها آسان تر خواهد بود.”

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید