بلاگ

عرضه واکسن ایرانی از اردیبهشت ۱۴۰۰/مخالف سفر هستیم

طبق خبر گزارشگر مجله دانستنی های دندانپزشکی ، گزارش شده که در روز چهارشنبه ، 27 ام اسفند ماه ، در یک ارتباط مستقیم خبری با شبکه خبر به نقل از وزیر بهداشت: کادر درمان اجازه ندادند حتی یک بیمار نیاز به خدمات اورژانس بدون سرویس باشد؛ همچنین گفت: امسال علی رغم وجود کرونا ، برای دفعه نخست به لطف خدا و تلاش کادر درمان توانستیم تخت به بیمارستان های کشور بیافزاییم و حدود 1400 پروژه بهداشتی در مناطق مختلف کشور تا چند ماه آینده افتتاح خواهد شد. ” 13000 تخت به تخت های کشور اضافه می شود.

موافق سفر نیستیم

نمکی درباره مخالفت با سفرهای نوروزی با اشاره به اینکه موضع وزارت بهداشت از روز نخست مشخص بود، گفت: ما اصلاً موافق مسافرت نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود. چراکه مؤلفه جدیدی به نام ویروس جهش یافته انگلیسی اضافه شد. عزیزان مطالعه کنند که این ویروس در کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی چه قتل عامی کرد. الان بیش از یک ماه است که ویروس در کشور می‌چرخد و هنوز مرگ‌های دو رقمی و به ندرت روزهایی مرگ سه رقمی می‌بینید. فکر نکنید که نظام بهداشت و درمان انگلیس که ۱۸۶۰ مرگ را در یک روز ثبت کرد، نظام ضعیفی است. اما آهنگ گرفتار کننده این ویروس به شدت بیشتر از گام‌هایی است که مقتدرترین نظام‌های بهداشتی و درمانی می‌توانند بردارند و ببینید که این عزیزان ما در سراسر کشور چه حماسه‌ای خلق کردند که هنوز بعد از یک ماه گردش ویروس جهش یافته در کشور، این قتل عام را ندارید.

نمکی ادامه داد: خوزستان به عنوان اولین پایگاه هجمه ویروس موتاسیون یافته با افتخار می‌گویم که امروز با لطف خدا و با همدلی و وفاق و همت شبانه روزی همکاران نفس بریده من، روزهای ملایم‌تری را طی می‌کند و اکنون در سراشیبی کنترل بیماری در خوزستان هستیم، اما کماکان نگران اوضاع استان‌های دیگر که همجوار خوزستان و حتی استان‌های مرکزی در کشور هستیم که به گونه‌ای موارد متعدد ویروس جهش یافته را گزارش می‌گیریم.

وی بیان کرد: مؤلفه دیگرمان در سفر نقل و انتقال این ویروس از نقاط آلوده به نقاط کمتر آلوده و غیر آلوده بود که سفر می‌تواند این را تشدید کند. بنابراین ابتدا سیاست ما این بود که مهلتی پیدا کنیم تا طرح تشدید بیماریابی را در استمرار طرح شهید سلیمانی به خوبی اداره کنیم. سفر یعنی جمعیت سیال و نمی‌توانیم استمرار و تشدید طرح محله محور و خانه به خانه را دنبال کنیم. زیرا جمعیت در سفر سیال است و در دسترس ما نیست و به همین دلیل در تشدید بیماریابی و جمع کردن بیماری در سراسر کشور، لطمه می‌خورد. به همین دلیل موافق سفر نبودیم و مهلتی می‌خواستیم تا در این مهلت مانند سال قبل بتوانیم یک ماه بیماریابی را تشدید کرده و این ویروس جهش یافته را مانند ویروس ووهان زمین‌گیر کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه می‌دانیم مردم خسته شده‌اند، گفت: اما می‌دانیم خط مقدم جبهه مبارزه با ویروس ممکن است به مراتب تاب آوری‌اش کمتر شده باشد. من نمی‌توانم از منطقه‌ای که به ویروس موتاسیون یافته مبتلا نشده است پرستار اعزام کنم برای منطقه‌ای که آلودگی‌اش ۱۰۰ درصد برایم محرز است. در حالی که با ویروس ووهان این گرفتاری را نداشتیم. پس در کنار تاب‌آوری مردم عزیز، تاب‌آوری خط مقدم هم برای من به عنوان فرمانده عملیات مهم است. ما در یکی از بیمارستان‌های خوزستان تنها ۲ دقیقه برقمان رفت و تا دستگاه موتور اضطراری را دستی روشن کنند ۷۰ بیمار داشتند خفه می‌شدند. یعنی ۲ دقیقه عدم کارکرد و عدم تاب‌آوری نظام سلامت، فاجعه خواهد آفرید.

وی افزود: قرار شد تا برای سفرهای نوروزی ما رنگ بندی را اعلام کنیم. دو گزینه رنگ بندی بر اساس وضع موجود و رنگ بندی بر مبنای مؤلفه ویروس موتاسیون یافته و از عزیزانم در ستاد ملی تقاضا کردیم که اگر هر کدام از آنها را بپذیرند فواید و مزایای مشخص خود را دارد و دوستان رنگ بندی شادتر را پذیرفتند که آبی و زرد بیشتر و قرمز و نارنجی کمتری داشت؛ یعنی همان مؤلفه قبلی و بدون مداخله ویروس موتاسیون یافته و ما هم چون قرار بر تبعیت از فرمایش عزیزان در ستاد داریم و قرار بر اعمال و اعلام تک صدایی است ما خواستیم تا عزیزان همین تصمیم را اعلام کنند؛ گرچه طبق فرمایش مقام معظم رهبری حد و حدود اعلام محدودیت با ما است اما اعمال آن با دیگران است و ما به دلیل اعمال تک صدایی این را پذیرفتیم.

نمکی با اشاره به اینکه نقش وزارت بهداشت مانند سازمان هواشناسی است، تصریح کرد: ما نمی‌گوییم امروز آفتاب است چون این موضوع برای همه محرز است. نقش هواشناسی این است که بگوید در آینده هوا چگونه است و نقش ما هم این است که بگوییم در روزهای آتی بر این نقشه چه خواهد گذشت وگرنه در حین بلا و گرفتاری چندان قدرت مانور نداریم. به هر تقدیر آنچه که امروز به عنوان نقشه و نقاط زرد و آبی و قرمز اعلام کردیم چیزی است که ممکن است در روزهای آتی و ماه آینده متفاوت شود. برای اینکه این اتفاق نیفتد و نوروز بهتری داشته باشیم از مردم تقاضا می‌کنم رعایت کنند و فکر کنند خیلی از نقاط کشور قرمز است یا قرمز خواهد شد تا وسط سفر اوضاع برایشان تلخ نشود. اینکه برویم اقواممان را در شهر زرد یا آبی آلوده کنیم و برگردیم نه صله رحم است و نه محبت به فامیل. در مورد دید و بازدیدهای نوروزی هم لطفاً مانند سال قبل به دیدار مجازی و از راه دور بسنده کنید تا پروتکل‌ها رعایت شود.

۸۰ درصد واکسن کرونا در ۷ کشور دنیا

وی در رابطه با تأمین واکسن کرونا نیز اظهار کرد: ما از روز نخست بیماری می‌دانستیم تأمین واکسن برای همه دنیا مشکل عمده‌ای است و سعی کردیم ساخت واکسن داخلی را راه اندازی کنیم و از تک تک عزیزانی که در این عرصه می‌توانستند مؤثر باشند دعوت کردم، شهید فخری‌زاده، دکتر کریمی، عزیزان بنیاد برکت و… را فراخواندم تا در عرصه واکسن ورود کنند؛ زیرا می‌دانستم کسی به ما و هیچکس واکسن نخواهد داد، دنیای سرمایه داری دنیای خودخواهی است. آمریکایی‌ها تازه دو هفته است که واکسن به هم پیمانان قدیمی خود یعنی ژاپن داده‌اند و تقریباً ۸۰ درصد واکسن دنیا در ۶ یا ۷ کشور مصرف می‌شود.

نمکی با اشاره به تولید واکسن ایرانی کرونا، تاکید کرد: امروز زیرساخت‌های مغتنمی در این رابطه تهیه کردیم و در بهار و از اردیبهشت به بعد واکسن‌های ایرانی پاستور، برکت، رازی و… به عرصه مصرف خواهند آمد و یک تحول بنیادین در واکسن سازی ایران ایجاد می‌شود. پیش از این امر اما مجبوریم واکسن وارد کنیم. عده‌ای شعارهایی می‌دهند و حرف‌هایی می‌زنند، من از هرکس که دلش برای مملکت سوخته و می‌تواند توانمندتر از ما واکسن وارد کند، می‌خواهم که برود و بیاورد ما هم ارز و ریالش را تأمین می‌کنیم. اما بدانند ما به دلالی و کاسبان تحریم میدان نمی‌دهیم و از این نمد پوسیده کلاهی برای دلالان در نمی‌آید حداقل تا زمانی که من اینجا هستم. اینگونه نیست، بنده توانمندترین تیم را برای تهیه واکسن گذاشتم و واکسن‌هایی به دستمان می‌رسد که واکسیناسیون کادر درمان را آغاز کردیم و به سرعت پیش می‌رویم و از منابع معتبر هم واکسن خریدیم و امیدوارم در اسرع وقت تا پیش از تولید واکسن‌های خودمان گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم.

برخی منابع را دریافت نکردیم و روزهای سختی را می‌گذرانیم

وی افزود: علی‌رغم اینکه اهل شِکوه نیستم اما گلایه داشتم از برخی دوستان در ارتباط با منابع مجموعه. ما برخی منابع را دریافت نکردیم و روزهای سختی می‌گذرانیم. امیدوارم عزیزان در این جدال نابرابر با ویروس بیشتر دست ما را بگیرند تا دستمان تهی نشود و شرمنده همکارانمان نشویم.

وزیر بهداشت با تبریک فرا رسیدن عید نوروز به همکاران خود، اظهار داشت: سال سختی بر همکاران من و مردم در رابطه با کرونا گذشت، ابتدا خدا را سپاس می‌گویم که این سال را علی‌رغم تمام سختی‌ها به سرانجام برسانیم. به روح همه شهدا بویژه شهدای مدافع سلامت درود می‌فرستم و برای خانواده آنها و همه کسانی که عزیزانشان را به واسطه کرونا از دست دادند طلب صبر می‌کنم.

نمکی تاکید کرد: با سپاس از رحمت پروردگار، از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که همواره در رعایت پروتکل‌ها و هدایت مردم و علما به ما محبت ویژه داشتند تا گام مؤثر برداریم. از رئیس جمهور محترم، اعضای ارجمند ستاد ملی کرونا، تمام وزارتخانه‌ها بویژه وزارت کشور، وزارت ارتباطات و وزارت راه و شهرسازی تشکر می‌کنم. عزیزانم در وزارت امور خارجه، نیروهای مسلح بویژه عزیزان سپاه، ارتش و بسیج در این یکسال بسیار همراه ما بودند. من نمی‌توانم این سپاس خود را با هیچ زبانی بیان کنم اما از مردم، کسبه و همکارانم در نظام سلامت هم بسیار ممنونم که ما را همراهی و کمک کردند.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید