بلاگ

ماجرای مسافران ورودی از انگلیس/منتظر واکسن داخلی نمیمانیم

سعید نمکی روز چهارشنبه در یک مصاحبه خبری زنده گفت: “یکی از نگرانی های ما همیشه این بوده است که به محض کاهش مرگ و میر و موارد بیماری و بستری شدن در بیمارستان ، سطح رعایت روش های بهداشتی با استاندارد سازی “.

وی افزود: ما نگرانیم که پس از ماه مه و شیوع بالای تاج در کشور به شرایط نامساعد برگردیم. در استان قم ، هنگام مطالعه پیروی از روش ها ، نتیجه گرفتیم که در هفته های اخیر میزان پایبندی به روش ها به طور قابل توجهی افزایش یافته و تعداد مرگ و میرها و بستری ها در بیمارستان به همان نسبت کاهش یافته است. در استان یزد میزان انطباق با استانداردهای کشور و میانگین ملی بالا و میزان مرگ و میر و بستری در بیمارستان نیز کاهش یافته است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در استان مازندران رعایت شیوه نامه‌های پایین و به همان میزان ابتلا و مرگ و میر بالا رفته است.: گرفتاری ما در استان مازندران از حیث میزان ابتلا و مرگ و میر افزایش یافته است.

نمکی افزود: رابطه معناداری بین رعیات شیوه نامه و میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر وجود دارد.

وی از عادی انگاری شرایط و پایین رفتن میزان رعایت شیوه نامه‌ها در جامعه ابراز نگرانی کرد و گفت: مبادا گرفتار عادی انگاری شویم و در دام سهمگین بیماری بیفتیم.

نمکی افزود: در طرح شهید سلیمانی بیش از ۵۶۰ هزار نفر را در تیم‌های رهگیری داریم؛ سهم سازمان بسیج ۳۰ درصد، نظام سلامت ۳۲ درصد و ۴۰ درصد دیگر مربوط به سایر سازمان‌ها مثل سفرای سلامت و … است. حدود ۳۶ هزار نفر اعضای تیم مراقبت در منزل هستند که در این طرح کمک می‌کنند.

نمکی با بیان اینکه ردی از ویروس کرونای انگلیسی دیده نشده است، گفت: سه روز قبل به ما خبر دادند یک گروه سه نفره از هموطنان ما که از انگلیس آمدند و در یکی از استان‌های شمال شرق کشور حضور دارند، با اینکه با PCR منفی وارد کشور شدند، اما یکی از آنها علامت دار شده است که بلافاصله ردیابی کردیم و حتی آژانسی که آنها را از مرکز استان به شهرستان برده بود ردیابی و همه را ایزوله کردیم.

وی افزود: دیشب به من خبر دادند که خوشبختانه هر سه مورد منفی است و به جرات می‌توانیم بگوییم که تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم و هموطنان نگران نباشند.

وزیر بهداشت با اشاره به آغاز فاز اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا، گفت: وقتی از تزریق واکسن در فاز انسانی مژده می‌دهیم به این معنی نیست که بخواهیم مردم را منتظر واکسن تولید داخلی نگه داریم. البته بنده و نزدیکانم زمانی واکسیناسیون را انجام می‌دهیم که تمام مردم ایران و گروه‌های هدف آن را تزریق کرده باشند و ما به نوبت واکسن ملی و تولید داخلی می‌رسیم، اما برای مردم کشورمان در صددیم که حتماً از منابع مطمئن و جاهایی که واکسن کرونا تست‌هایش را پاس کرده و آماده تزریق بدون دغدغه برای انسان برای پیشگیری را دارد، تهیه کنیم و خریداری می‌کنیم که مژده آن را هم به مردم خواهیم داد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: گروه‌های هدف برای تزریق واکسن کرونا مشخص شده‌اند و به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید