بلاگ

محدودیت های جدید کرونا چیزی بیش از تعطیلات نیست.

علیرضا رئیسی ، شنبه شب در برنامه گفتگوی خبری ویژه در شبکه دو سیما ، با اشاره به اینکه کشور فقط تهران نیست و منظور ایران 31 استان است ، افزود: “طرح جامع محدودیت های تاج جدیدی که تهیه شده بسیار بیش از تعطیلات است و این پروژه در 9 ماه بی نظیر بوده است.

رئیسی با بیان اینکه بیش از سه هفته پیش محدودیت های شدیدی را در 43 شهر دارای وضعیت قرمز وضع کردیم ، گفت: 46 کشور نیز پس از آن با محدودیت هایی روبرو شدند که نتایج آن بسیار ارزشمند بود و همین امر زمینه تصمیم گیری دقیق و کارشناسی امروز شد ایجاد محدودیت های جدید ؛ کاری که در ستاد انجام شد.

وی افزود: این طرح دارای 5 محور است که باید برای مردم ترغیب شود و برای اجرای این طرح به اطلاعات نیاز داریم.

معاون وزیر بهداشت ، با اشاره به اینکه محدودیت ها ؛ وی گفت که این راه حل اصلی نیست و موقتی است. فرانسه و ایتالیا نیز به این حد رسیدند زیرا تعداد بیماران تا جایی افزایش یافته است که از کنترل خارج شده و فشار بر کارکنان پزشکی بسیار زیاد است.

رئیسی افزود: به طور موقت محدودیت هایی ایجاد خواهیم کرد تا اوضاع آرام شود.

وی ادامه داد: طراحی محدودیت های جدید کرونر. هوشمند است و این خاموش شدن بر اساس شیوع و بروز بیماری از یک حالت به حالت دیگر تغییر خواهد کرد. می ماند

رئیسی اظهار داشت: در طرح جامع محدودیت های تاج جامع ، سه سطح را تعریف کردیم که طبق آن سطح 3 ؛ قرمز است ، سطح 2 ؛ نارنجی و سطح یک نیز زرد هستند. ما استان های سفید هم داریم.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: بر اساس تقسیم بندی شهرها ؛ به ازای هر 100000 نفر در جمعیت ، اگر حدود 4 بیمار کرونر بستری داشته باشیم ، سطح زرد برای آن شهر مشخص است و اگر 6 وجود داشته باشد بیماران ، ما سطح نارنجی را در نظر می گیریم و اگر 10 بیمار کرونر وجود داشته باشد ، سطح قرمز آن شهر را در نظر می گیریم.

رئیسی با اشاره به اینکه در کشور چهار ردیف شغلی داریم ، ادامه داد: یک ردیف شغلی مانند بیمارستان ، داروخانه ، مطب ، آمبولانس ، آتش نشانی ، سوپرمارکت ، نانوایی ها ، حراست ، بهداشت ، تعمیرگاه های لوازم خانگی ، پمپ بنزین ها و غیره باید به هیچ وجه بسته نشود رده های شغلی 2 ، 3 و 4 وقتی شهری قرمز باشد ، همه این مشاغل تا دو هفته بسته می شوند.

وی ادامه داد: در پیشنهاد محدودیت های جدید کرونر؛ رستوران ها فقط در خارج از کشور مجاز به کار هستند.

رئیسی گفت: “محور بعدی که با محدودیت روبرو است ، مسئله کارمندان است.” “در شهرهایی که سطح قرمز دارند ، فقط یک سوم کارمندان مجاز به کار در ادارات دولتی و در شهرهایی با سطح نارنجی با نیمی از پرسنل و در شهرهایی با سطح زرد با دو سوم کارمندان هستند.

وی ادامه داد: مدارس ، دانشگاه ها و امتحانات در هر سه سطح هشدار کاملاً غایب خواهند بود.

معاون وزیر بهداشت همچنین درباره مراکز دینی و فرهنگی گفت: مساجد و نماز جمعه در هر سه سطح؛ قرمز ، نارنجی و زرد تا دو هفته بسته خواهد بود.

رئیسی در مورد ترافیک اظهار داشت: در سطح هشدار قرمز و نارنجی ، خودروهای دارای پلاك محلی مجاز به خروج از منطقه خود نیستند و پلاك های غیربومی نیز اجازه ورود به این مناطق را ندارند كه در صورت عدم مشاهده ؛ جریمه شدیدی توسط دوربین ها.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: “هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز حداکثر تا 15 نفر و در منطقه نارنجی تا 20 نفر و در مناطق زرد تا 30 نفر مجاز است و 4 متر فاصله بین مردم باید رعایت شود این قانون برای همه یکسان است.

رئیسی درباره ضمانت اجرایی طرح جامع محدودیت ها گفت: در صورت عدم رعایت طرح جدید محدودیت های کرونر؛ جرایم متصدی اداره و کلاسها کاملاً مشخص است.

وی در مورد عفونت مجدد کرونر افزود: طبق یک سری بررسی ها عفونت مجدد در برخی از افراد با ژنتیک و سیستم ایمنی خاص امکان پذیر است و این اتفاق در همه افراد رخ نمی دهد و همچنین میزان عفونت مجدد ؛ حدود یک یازدهم است.

رئیسی گفت: “ما هنوز نمی دانیم که این واکسن چقدر ایمن است و آیا باید دوباره تزریق شود.” اما آنچه مسلم است ، قدرت رو به رشد ویروس کرون است.

وی در مورد تصمیم به تعطیلی مشاغل در ساعت 6 عصر گفت: مراکز تجمع یا معابر و رستوران ها از جمله مکان هایی هستند که به شدت آسیب پذیر هستند و می توانند باعث انتقال بیماری شوند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: همه آزمایشگاه ها به سیستم بهداشتی متصل هستند و طبق بانک اطلاعاتی تمام مراکزی که بلیط مسافر می فروشند به این سیستم متصل هستند و به افرادی که آزمایش مثبت دارند بلیط داده نمی شود و آنهایی که که 14 روز پس از آزمون تست می کند. ” اگر مثبت باشند مشکلی نخواهند داشت.

رئیسی اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده آزمایش حدود 600 راننده اسنپ در کشور مثبت بوده و اجازه فعالیت ندارند و در مرحله بعدی خطوط هوایی وجود دارد که به افراد مثبت مثبت بلیط نمی فروشند تست.”

وی با اشاره به اینکه میزان آلودگی در بین کارمندان بانک بالا است ، گفت: طبق قانون مدیرانی که از دستورالعمل پیروی نمی کنند تخلفات اداری انجام داده اند و کارمندان می توانند با تماس با شماره 190 این تخلفات را گزارش دهند.

رئیسی افزود: این محدودیت ها شامل مراکز امنیتی ، انتظامی ، پزشکی و بهداشتی نیست.

وی در مورد محدودیت های بخش صنعتی گفت: بخش صنعت در اجرای دستورالعمل ها بسیار خوب عمل کرده است.

سخنگوی ستاد ملی کرونا ادامه داد: اگر کسی آزمایش مثبت داشته باشد و در محل کار حاضر شود ، هم وی و هم صاحب کارگاه جریمه می شوند.

رئیسی با اشاره به اینکه کارخانه ها به هیچ وجه تعطیل نخواهند شد ، افزود: افرادی که در کارخانه ها کار می کنند مشمول این محدودیت های حضور یک سوم یا نیمی نخواهند شد ، اما صنعت و تولید تغییر نخواهد کرد.

وی در مورد برگزاری آزمون استخدامی در تاریخ 6 آذر ماه گفت: ابتدا باید تعداد داوطلبان و تعداد مناطق امتحانی مشخص شود و اگر از تعداد مشخصی فراتر رود مجاز نیست.

رئیسی در مورد معیشت مردم در این وضعیت افزود: دولت یک سری وام اختصاص داده و موضوع مالیات نیز در این زمینه مطرح است.

وی ادامه داد: فقط خاموش شو این راه حل نیست اما رعایت اقدامات بهداشتی می تواند ما را به یک وضعیت ایمن برساند.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید