بلاگ

نارسایی جدی عروق کرونر / کمبود اکسیژن برای تنفس کتاب

به گفته نویسنده مجله دانش دندانپزشکی ، با افزایش تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها ، مهمترین تقاضای این بیماران ، در دسترس بودن اکسیژن تولید شده ، تأمین شد و کمبود مشکلات.

مشکل کمبود اکسیژن ساز بارها در سخنان وزیر بهداشت تأکید شده است. این بدان معناست که بیمارستانهایی که با بیماران کرونر سروکار دارند درگیر این مشکل هستند و همین امر باعث می شود بیمارستانها نفس نکشند.

چند روز پیش بود که وزیر بهداشت برای افتتاح چندین پروژه بهداشتی به استان کرمانشاه سفر کرد و در آنجا بود که وی این روزها مشکل بیمارستان های کرونا را کمبود مولد اکسیژن عنوان کرد.

سعید نمکی با اذعان به اینکه در ماههای اخیر در تهیه این دستگاهها مشکلات زیادی داشته ایم ، گفت: بیماران کرون در هر دقیقه حدود 12 لیتر در خارج از بخشهای طبیعی و در بخشهای ICU بین 24 تا 32 لیتر اکسیژن در دقیقه مصرف می کنند. کشور قابل مقایسه نیست

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکسیژن رسانی بزرگترین عامل در نجات بیماران عروق کرونر است ، گفت: شما نمی دانید چه شب هایی صبح از خواب بیدار شدیم تا اکسیژن مورد نیاز بیمارستان ها را تأمین کنیم.

وضعیت اکسیژن بیمارستان های پایتخت

بیمارستان های دولتی تهران این روزها بیشتر درگیر بیماران کرون هستند و در نتیجه بیش از هر زمان دیگری دچار کمبود اکسیژن هستند. در همین حال ، عباسعلی کریمی ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ، اکسیژن را یکی از اصلی ترین درمان های کووید 19 برشمرد و گفت: “در این روزها که مردم از این بیماری رنج می برند و بسیاری از کارکنان دانشگاه به آن مبتلا شده اند و خود را از دست داده اند زندگی ، حل این مسئله می تواند تأثیر بسزایی در نجات جان بیماران داشته باشد.

وی افزود: در شرایط بحرانی قرار داریم و در مرز باریکی قدم برمی داریم. این واقعیت که قدرت کم است و نیاز کشور به اکسیژن به طور ناگهانی افزایش یافته یکی از مواردی است که باید به گونه ای مدیریت کنیم که بتوانیم جان انسان ها را نجات دهیم.

کریمی با بیان اینکه این روزها مرگ یک قدم برای همه انسان ها از فقیر و غنی تا مسئول و غیرمسئول فاصله دارد ، بر هماهنگی تجهیزات و امکانات پزشکی به ویژه در بیمارستان های بزرگ تأکید کرد و گفت: تفکیک دو گروه ضروری است همزمان.” مشق شب ، همکاری بیشتر مرکز قلب و مرکز پزشکی کودکان دو مدل مدیریتی در زمینه تجهیزات و امکانات پزشکی هستند که می توانند به سایر بیمارستان ها نیز تعمیم داده شوند.

اکسیژن رسانی مایع

محمود بیگلر ، معاون مدیریت منابع و توسعه برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تأکید بر اهمیت حیاتی اکسیژن درمانی در مراکز درمانی ، اظهار داشت: آنها مسئول این رشته هستند و اگر با مشکلی روبرو شدند باید آنها را به مقامات بیمارستان تا بتوان مداخلات لازم را انجام داد.

وی با اشاره به شرایط بیمارستان ها در ابتدای اپیدمی کوید 19 گفت: با توجه به تأثیر مستقیم بیماری بر اختلالات تنفسی ، با افزایش شدید مصرف اکسیژن و همچنین افت شدید خلوص و فشار در مولد اکسیژن. ” از طرف دیگر ، زیرساخت های بیمارستان ها مسئولیتی در کنترل کیفیت و میزان اکسیژن مصرفی ندارند و ما در شارژ و تأمین اکسیژن مایع به کپسول ها و مخازن اکسیژن موجود با مشکل روبرو بودیم. بنابراین ، ستاد دانشگاه به همراه بیمارستان ها اقدامات مهمی را برای حل این مشکلات انجام دادند.

بیگلر یکی از این اقدامات را تأمین اکسیژن مایع عنوان کرد و گفت: زیرا کاهش خلوص و فشار اکسیژن در گیاه با تزریق اکسیژن مایع جبران می شود. اقداماتی برای افزایش تعداد کپسول اکسیژن در بیمارستانها یا انتقال آنها بین مراکز در شرایط بحرانی در دستور کار قرار گرفت. همچنین مخازن سیار و مخازن اکسیژن موقت در مراکز با شرایط حاد مانند بیمارستان های امام خمینی ، ضیائیان ، امیر علم و سینا نصب شدند.

وی با اشاره به خرید مخازن اکسیژن مایع به منظور جبران کاهش عملکرد دستگاه های تولید اکسیژن ، افزود: در حال حاضر بیمارستان های سینا ، امیر علم ضیائیان ، شریعتی ، امام خمینی ، مرکز پزشکی کودکان و بهرامی مجهز به اکسیژن مایع هستند تانک ”

بیگلر تامین اکسیژن سازها را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و گفت: در این راستا اکسیژن سازهای موجود بازسازی و دستگاه های جدید خریداری شد.

وی از اجرای طرح آزمایشی نظارت و مدیریت اکسیژن بیمارستان خبر داد و افزود: به منظور بهبود کنترل کیفی مصرف اکسیژن در ساعات مختلف ، طرح آزمایشی نظارت آنلاین بر میزان خلوص اکسیژن مرکزی با همکاری شرکت دانشبانیان در حال اجرا است. بیمارستان های سینا ، فارابی و شریعتی. این سیستم داشبورد مدیریتی خوبی را برای مداخله مسئولان بیمارستان در زمان کاهش اکسیژن فراهم می کند. یک طرح جامع برای نظارت بر کنترل کیفیت و مصرف اکسیژن ، از جمله ژنراتورهای اکسیژن ، مخازن اکسیژن و سیستم مرکزی نیز در همه بیمارستان های دانشگاه در دستور کار است. فاز اول این پروژه در بیمارستان های بهارلو و مجموعه بیمارستان امام خمینی در حال انجام است.

در همین حال ، نادر توکلی معاون درمان ستاد تاج گذاری در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش هزینه های سیستم بهداشتی درمانی کشور پس از شیوع کرونا گفت: تشدید انتقال ویروس در این مدت باعث ایجاد بیمارستان ها شده است. تولید اکسیژن و اکسیژن از جمله این مشکلات است.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید