بلاگ

وضعیت تامین خون در کشور

بشیر حاجی بیگی گفت: در کشور ما می توان از 18 تا 60 سال خون اهدا کرد. اهدا کنندگان مداوم خون که حداقل دو بار در سال خون را با موفقیت اهدا می کنند ، از نظر پزشکان انتقال خون و مشاوران اهداکننده خون می توانند به سن 65 سالگی برسند. اهدای خون

وی افزود: در کشور ما میزان اهدای خون برای افراد 18 تا 25 سال 17 درصد ، 38 درصد برای 26 تا 35 سال ، 27 درصد برای 36 تا 45 سال ، 15 درصد برای 46 تا 55 سال و 3 درصد برای 56 تا 60 سال است.

حاجی بیگی ادامه داد: بیشترین میزان اهدای خون در کشور 26 تا 35 سال است. ایران اولین کشور در منطقه مدیترانه شرقی است که در سال 2007 توانست به یک اهدا index 100٪ داوطلبانه و بدون پرداخت خون اهدا شود.

وی افزود: “در مراكز انتقال خون ، كیفیت را نباید فدای كمیت كرد. بهترین محل برای ذخیره خون در كشور ، رگ دهنده است.” هر زمان كه ما به خون و فرآورده های آن نیاز داشته باشیم ، مردم به بافت انتقال خون كمك می كنند.

حاجی بیگی گفت: با توجه به تقاضای بیمارستان برای پلاکت ، خون باید به طور منظم و روزانه و بدون جبران خون اهدا شود ، پلاکت ها محصولی در خون هستند که در خارج از بدن و در کیسه خون تا 3 روز پایدار هستند.

وی افزود: علاوه بر این بیماران تالاسمی در کشور وجود دارند که باید انتقال خون تازه دریافت کنند (بیماران تالاسمی از 20 درصد خون تهیه شده و اهدا شده در کشور استفاده می کنند) و باید هر روز خون اهدا کنند.

حاجی بجی ادامه داد: “برای سالهای زیادی ، اهدای خون عاطفی کشور جای خود را به تصمیمات آگاهانه و اهدای خون مسئول داده است.” حجم هر کیسه خون اهدا شده 450 سی سی یا 450 میلی لیتر است که 63 سی سی یا ml ماده ضد انعقادی در کیسه خون است.

وی افزود: در ایران 90 درصد اهدا کنندگان خون گروه خونی مثبت دارند و فقط 10 درصد گروه خونی منفی دارند.

حاجی بیگی گفت: مثبت 27٪ ، ب مثبت 22٪ ، منفی 3٪ ، ب منفی 2٪ ، O مثبت 34٪ ، O منفی 4٪ ، A مثبت 7٪ ، A منفی 1٪.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تأکید کرد: فراوانترین گروه خونی O مثبت است.

وی افزود: با توجه به سرما و زمستان ، همه مراكز انتقال خون در كشور در نظر دارند كه به دلیل نیازهای زیاد اهدای خون ، به طور منظم و منظم اهدای خون به افراد ایثارگر و ایثارگر ارائه دهند.

حاجی بجی ادامه داد: باید توجه داشت که مراکز انتقال خون به هیچ وجه نباید کیفیت را فدا کنند. با توجه به نیاز به تیم های سیار انتقال خون و ایجاد تیم های جمع آوری خون در مراکزی که افراد از ما درخواست می کنند ، ما مرتباً نوبت می گیریم تا بتوانیم به آنها پاسخ دهیم.

وی افزود: ما وظیفه داریم به مشتریان در مراکز انتقال خون احترام بگذاریم.

حاجی بیگی سپس پنج توصیه برای اهدا کنندگان خون ارائه داد.

1- هنگام اقدام برای اهدای خون ، لطفاً کارت ملی خود را به همراه داشته باشید.

2- وزن اهدا کننده بیش از 50 کیلوگرم است.

3. به دلیل مشکلات فیزیولوژیکی ، مردان چهار بار در سال و زنان سه بار در سال می توانند خون اهدا کنند.

4- کسانی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته اند ، برای همیشه از اهدای خون معاف هستند.

5- زنان شیرده از اهدای خون معاف هستند.

حاجی بجی ادامه داد: “حفظ سلامت داوطلبان اهدای خون و احترام به مشتری آنها از اهمیت ویژه ای برای سازمان های انتقال خون ایران برخوردار است. آنها هرگز از افرادی که شرایط اهدای خون را ندارند خون نمی گیرند. اهدای خون برای سلامتی آنها مضر است.”

وی افزود: “به دلیل افزایش ایمنی و سلامت اهدای خون ، استانداردهای سازمان های انتقال خون ایران بسیار سختگیرانه است.”

حاجی بیجی گفت: ضریب ایمنی و سلامتی اهدا کنندگان خون منظم بسیار بیشتر از اهدا کنندگان خون برای اولین بار است اهدا کنندگان خون منظم از اصل مراقبت از خود پیروی می کنند.

وی افزود: “طبق دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی ، هر كشور برای تأمین نیازهای اساسی انتقال خون به 20 اهداكننده در هر هزار نفر نیاز دارد كه این نیز به میزان عرضه و تقاضای هر كشور بستگی دارد.” تقاضا برای خون بیشتر است.

حاجی بجی گفت: در ایران ، در سال 1998 ، میانگین شاخص اهدای خون از اداره کل انتقال خون به 1000 نفر نزدیک به 25 بود. با این حال ، در برخی از استان های ما ، این تعداد بسیار بالاتر از میانگین ملی است.

وی ادامه داد: در استان سمنان شاخص اهدای خون 40 نفر در هر 1000 نفر است که بسیار بالاتر از میانگین کشوری است. این تعداد در استان مازندران 38 ، در استان یزد 32 ، در گیلان 31 ، در فارس 30 و در هرمزگان 29 است. .

حاجی بجی گفت: “در طی بیماری همه گیر کوید 19 ، مهمترین نگرانی مراکز انتقال خون حفظ تعادل بین تولید و تقاضا است. ممکن است تعداد اهدا کنندگان کاهش یابد. در بعضی از کشورها 30٪ کاهش یافته است ، اما بخشی از این کاهش در هفته های بعدی بود. “همه گیری با کاهش نیاز به انتقال خون و لغو جراحی های غیر اضطراری جبران شد. طبق تحقیقات موجود و رفتار ویروس کرونا قبلی ، احتمال انتقال بیماری از طریق انتقال خون نزدیک به صفر است.

وی افزود: علاوه بر این ، وقتی ذخایر خون جهان در حال کاهش است ، ممکن است بیمارستانها نیازهای خون به بیماران را در اولویت قرار دهند. “ایجاد کمیته بیمارستان برای کاهش خون و ضایعات فرآورده های خونی و مدیریت بهتر مصرف خون باید در دستور کار قرار گیرد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تأکید کرد که در طی دوره Covid 19 و هشت ماه اول سال 1399 ، در هنگام شیوع تاج در کشور ، میزان خون اهدا شده در ایران 7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: در هشت ماهه سال 1399 بیشترین اهدای خون در کشور مربوط به تهران (15٪) ، فارس (8٪) و خراسان رضوی (7٪) بوده است. استان مربوطه

حاجی بیگی اشاره کرد که میزان خون اهدایی زنان در هشت ماه اول سال 1999 نسبت به مدت مشابه سال 1998 1 درصد افزایش یافته است. .

وی افزود: علاوه بر این ، کشور بیشترین سهم زنان اهدا کننده خون را دارد که مربوط به استان های لرستان 8 درصد ، کردستان 8 درصد و خراسان جنوبی 8 درصد است.

حاجی بجی گفت: در هشت ماهه اول سال 1999 ، میانگین شاخص اهدای خون توسط زنان در کشور 5.2٪ نسبت به مدت مشابه سال 1998 افزایش یافته است که 1٪ افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در هشت ماهه سال 1399 ، یک میلیون و 591 هزار و 213 نفر برای اهدای خون بدون پرداخت به مراکز انتقال خون در سراسر کشور ارجاع شدند که از این تعداد یک میلیون و 257 هزار و 846 واحد خون اهدا شد.

حاجی بجی گفت: در این مدت 2 میلیون و 72/1 میلیون واحد خون و فرآورده از جمله گلبول های قرمز فشرده (PCT) ، پلاکت و پلاسما نیز در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور توزیع شد.

وی افزود: “از ابتدای ماه مه سال 1999 و آغاز اهدای پلاسمای بهبود یافته از تاج ، نزدیک به 16000 نفر به 25 مرکز انتقال خون ارجاع شده اند که 13100 واحد آن اهدا شده است که این میزان پلاسمای اهدایی استان تهران ، آذربایجان غربی است. بیشترین تعداد یزد ، خوزستان ، اصفهان و خراسان رضوی است.

حاجی بیگی گفت: “فقط 2٪ از بیماران کرونر قلب برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کرده اند. این آمار بسیار کمی است. از آنجا که بیمارستان ها تقاضای زیادی برای پلاسمای بیماری عروق کرونر قلب دارند ، در مناطق شهری ما می خواهیم برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون مراجعه کنیم.

وی افزود: اقوامی که به مدت 28 روز از بیماری کرونر قلب بهبود یافته اند می توانند برای اهدا plas پلاسمای خود به مرکز انتقال خون مراجعه کرده و از آنها بخاطر سلامتی شان تشکر کرده و جان بیماران بستری را نجات دهند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان گفت: “در حال حاضر بیشتر بیماران به استانهای تهران ، اصفهان ، آذربایجان غربی ، خوزستان ، یزد ، خراسان رضوی و مازندران ارجاع می شوند. “

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید