بلاگ

چگونه کودکان تا 5 سال باید تغذیه شوند؟

به گفته این روزنامه ، جلال الدین میرزای رزاز ، درباره تغذیه در كودكان 1 تا 5 ساله ، می گوید: “كودكان تأثیر بسزایی در ایجاد عادات فردی از جمله عادات غذایی مادام العمر دارند. ، زیرا ممکن است عادت های کودکان به بزرگسالی برسد. ” هنوز هم دلیل اصلی بیماری های مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا است. بنابراین ، نقش والدین در تغذیه کودکان بسیار مهم است.

وی افزود: در سالهای اولیه زندگی کودک ، افزایش وزن و قد دو تغییر اساسی در رشد و نمو است ، بنابراین تغذیه کودک باید به گونه ای باشد که نیاز کودک به انرژی و پروتئین ، اسیدهای چرب ضروری ، فیبر ، ویتامین ها ” و مواد معدنی متفاوت است.

رئیس انستیتوی تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور خاطرنشان کرد: نکته مهم در تغذیه کودک این است که اگر کودکان از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنند که شامل همه گروه های غذایی توصیه شده باشد ، انرژی لازم را برای فعالیت بدنی آنها فراهم می کند. این برای رشد و سلامت روان و همچنین کنترل وزن آنها مهم است و از طرف دیگر نیازی به مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی نخواهند داشت ، افزود: برای کمک به این مسئله باید از هرم غذایی کودکان استفاده کرد. این بدان معنی است که غذاهای سالم و مغذی از جمله گوشت ، میوه ، سبزیجات ، غلات سبوس دار ، حبوبات و لبنیات کم چرب باید در رژیم های غذایی کودکان گنجانده شوند.

رزاز اظهار داشت: کودکان یک تا دو ساله به دلیل رشد سریع و تحرک بیشتر به انرژی بالایی نیاز دارند. همچنین ، کودکان مقاومت کافی در برابر بسیاری از بیماری ها ندارند و دندان های آنها کامل نیست و از طرف دیگر ، کودکان خردسال حجم معده کمی دارند که نمی توانند وعده های غذایی بزرگ را تحمل کنند ، بنابراین غذای آنها باید کوچک ، پرانرژی و به راحتی قابل هضم باشد. و وعده های غذایی کم را به تعداد بیشتری دریافت کنید.

وی گفت: در حالت ایده آل ، کودکان باید مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی ها را محدود کنند و فقط به مقدار محدود آنها را بخورند. کودکان نوپا نیز در این دوره شروع به گفتن “نه” می کنند و می توانند درباره آنچه می خورند اظهارنظر کنند.

وی گفت: “بیشتر كودكان خردسال از غذاها و نوشیدنی های شیرین لذت می برند. با این وجود بهتر است غذاها و نوشیدنی های شیرین را در وعده های غذایی قرار ندهید ، زیرا علاوه بر این موارد”. ایجاد عادت های بد غذایی می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

دکتر رزاز تصریح کرد: همچنین از غذاها به ویژه غذاهای شیرین نباید به عنوان پاداش استفاده کرد. زیرا می تواند کودک را ترغیب کند تا شیرین تر در مورد غذاهای شیرین فکر کند و برعکس در مورد غذاهای دیگر که دیدگاه منفی تری دارند و احتمالاً منجر به افزایش علاقه به غذاهای شیرین شود. همچنین از دادن غذاهای فرآوری شده به کودکان خودداری کنید و به دنبال گزینه های کم نمک باشید.

رئیس انستیتوی تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی گفت: یبوست در کودکان با نوشیدن آب و افزایش تدریجی میزان فیبر در رژیم غذایی قابل کنترل است. غذاهای حاوی فیبر بالا شامل سبزیجات ، میوه ها ، نان های سبوس دار و کالاهای پخته شده است.

“اسهال در کودکان نوپا نیز شایع است و ممکن است با مصرف نوشیدنی های شیرین و آب میوه های صنعتی به ویژه در وعده های غذایی همراه باشد.” این نوشیدنی ها می توانند بیش از حد معده کودک را پر کنند و از دریافت یک رژیم غذایی متعادل و مناسب جلوگیری کنند. اگر کودک شما مدت طولانی اسهال دارد یا علائم کم آبی بدن را نشان می دهد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

0

دیدگاه تان را ثبت کنید